Yeşeriyorum

Açılıma Arap Alevilerden Katkı

0

MEVLÜD ORUÇ

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Der. Yön. Kur. Üye.

NUSAYRİLER NE İSTİYOR?

İnsan hakları, demokrasi ve özgürlükler uğruna on yıllardır verdiğimiz mücadelenin sonucunda gündeme gelen; Kürt-Demokrasi Açılımı’na katkı anlamında bütün mağdurların kendi özgün taleplerini ilan etmeye davet ediyoruz.

Çünkü biz konuşmasak meydanın özgürlük karşıtlarına kalma tehlikesi vardır.

Demokrasi açılımının  “ölümü işaret edip, sıtmaya razı etme sürecine evirilme tehlikesine karşı, herkes için demokrasi hemen şimdi sloganının içini biz doldurmalıyız…

Arap Aleviler ne istiyor?

—Arap Aleviler i, Suriye’deki Türklerin karşılığı (mukabili) olarak görmekten vazgeçilmelidir.

—Ülkemizin bize yaklaşımı  devletlerarası ilişkilere bağlı olmaktan çıkarılmalı,  Suriye ile ilgili gelişen her olumsuzluğun faturası bize kesilmemelidir.

—Kim tarafından yapılırsa yapılsın yaşadığımız bölgeler ile ilgili demografik yapıyı değiştirme vb plan-projelerden vazgeçilmelidir.

—Doğa ve tarih insanlığın ortak değerleridir. Doğanın, tarihin, insanın ve bütün canlıların zararına, en olmayacak yerlere santral, baraj, maden vs kurulmaya çalışılması ve her fırsatta, bin bir türlü bahane ile tapularımızın iptal edilmesine(topraksızlaştırma) son verilmelidir.

—Yaşam alanlarımızı  ve geçim kaynaklarımızı darlaştırıcı, yoksul bırakan, göçe ve yurt dışına mahkûm eden anlayış ve politikalara son verilmelidir.

— Genel olarak kamunun bütün alanlarında;

İş, istihdam, sosyal yardım ve benzeri alanlarda tüm farklılıklara ve Arap Alevilerine fiili olarak uygulanan dışlayıcı ve ayrımcı politikalar terk edilmelidir.

— Yaşadığımız bölgede ismi değiştirilen yerlerin orijinal isimleri iade edilmelidir. Her hangi bir başvuruya gerek duyulmadan yetkililer orijinal isimlere dönüş kararı almalıdır.

— Hatay “ 40 asırlık Türk yurdu’’değildir; Türk, Arap, Ermeni, Kürt, Süryani… Yurdudur ve orijinal adı Antakya’dır.

—Ne Atatürk’e mal edilen tanımla Hititlerin, ne Tansu hanımın tanımı ile yavuz’un torunları nede Recai beyin tanımı ile “sapık Alevi mezhebi” değiliz. Ne Bizi tanımlama mecburiyetiniz nede bizim buna ihtiyacımız var. Kendimizi en iyi biz tanımlarız. Türkiyeli Arap Alevileriyiz. Bu tanımlamanın içeriğine uygun olmayan bütün uygulamalar asimilasyondur, kaldırılmalıdır.

—Milli eğitim bakanının ayrımcılık konulu ilk ders genelgesi iyi de ikinci derste çelişmemek için yapılması gerekenler var: Okullarda çocuklarımıza söyletilen ve dağa taşa, betona yazılan Türküm doğruyum, Ne mutlu türküm diyene, Türk öğün vs kaldırılmalıdır.

— Zorunlu din dersi kaldırılmalıdır.

— Nüfus cüzdanlarında yer alan dini hanesi kaldırılmalıdır.

—Tarih ve diğer bütün derslerde ayrımcılık yapan, ötekileştiren, önyargılı bütün ifadeler ayıklanmalıdır.

—Anadil’de eğitim hakkı tanınmalı ve bu hakkı kullanmak isteyenlerin eğitimi sağlanmalıdır  -Alt yapısının hazır olduğu iddia edilen TRT 7 (SEBA) Arapça kanalı bir an önce açılmalı,  Arapça yayın yapan özel TV, radyo ve diğer basın üzerindeki kısıtlamalar kaldırılmalıdır.

—Hakkaniyete ve eşitliğe aykırı, Tek din, tek mezhep, tek tarikat, (oda devlet dini) olarak faaliyet gösteren diyanet işleri başkanlığı fesih edilmelidir.

— Arap Alevilerin ibadethaneleri (Ehlibeyt Mescitleri ) tanınmalıdır.

— Ğadir-hum inanç bayramı günü bölgemizde tatil olmalıdır.

—Azınlıkların, ötekileştirilenlerin genel ve yerel seçimlerde nüfusları oranında veya pozitif ayrımcılık yolu ile temsilci seçebilmelerini sağlayacak yeni bir seçim sistemi getirilmelidir. TBMM hiçbir Hıristiyan milletvekilinin olmaması normal bir durum değildir.

İletişim: 05422072039

Atatürk mah. Filiz sok. Hatay / Samandağ

Kategori: Yeşeriyorum

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.