Dünya

ABD seçimlerinde Obama bir adım önde

0

ABD başkan adayları canlı yayında kozlarını paylaştı, halkın tercihi Obama oldu.

6 Kasım’da yapılacak seçimler öncesinde ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney, ikinci kez canlı yayında kozlarını paylaştı.

İki hafta önce yapılan ilk açık oturumda tutuk kaldığı eleştirileri alan Obama, bu kez sergilediği tavır ve Romney’i sıkıştıran sorularıyla beğeni topladı.

Milyonlarca Amerikalının ekranları başında izlediği açık oturum sonrasında yapılan anketlere göre izleyicilerin yüzde 46’sı tartışmayı Obama’nın kazandığını düşünürken, yüzde 39’u Romney’yi başarılı buldu.

New York’taki Hofstra Üniversitesi’nde düzenlenen ve kararsız seçmenlerin de başkan adaylarına sorular yönelttiği açık oturum, Obama ve Romney arasında kıyasıya bir çekişmeye sahne oldu.

Romney’nin, tartışmada ”son sözü söyleyen” konumunda olmaya çalışırken birçok yerde Obama’nın sözlerini kesmesi, süresi bitmesine rağmen ısrarla tekrar konuşmaya çalışması dikkatlerden kaçmadı.

Demokratlar, Romney’nin bu tutumunu ”saygısızlık” olarak nitelendirirken, Cumhuriyetçiler Romney’in tutumunu ”atiklik” olarak değerlendirip beğeniyle karşıladı.

Açık oturumda adaylar ağırlıklı olarak ekonomi, işsizlik, vergi ve enerji konularını tartışırken, Başkan Obama, Romney’nin ekonomi politikalarını hedef aldı. Cumhuriyetçi başkan adayı Romney’nin ekonomiyi yeniden ayağa kaldırmayı hedefleyen “5 maddelik planının”, aslında “tek maddelik plan” olduğunu savunan Obama, bunun yalnızca zengin Amerikalıları gözettiğini öne sürdü.

Romney ise Obama’nın ekonomi politikalarının büyük bir başarısızlık olduğunu belirterek, Obama döneminde ekonominin küçüldüğünü, devletin büyük borç yükü altına girdiğini kaydetti.

Enerji konusunda Romney ve Obama’nın karşılıklı atışması, açık oturumda tansiyonunun yükseldiği anlarından biri oldu.

Bush ile kıyaslama

Bir Amerikalı izleyici Romney’ye, Obama yönetiminden hayal kırıklığı duyduğunu ama kendisinin politikalarının da önceki başkan George Bush’unkine benzemesinden kaygı duyduğunu belirterek, Romney’ye, Bush’tan farkının ne olduğunu sordu.

Romney, kendisinin Amerika’nın enerji ihtiyacını, ”Araplara ve Venezuelalılara giderek değil, ABD’nin kendisinin sağlaması gerektiğini düşündüğünü ama Bush döneminde konuya böyle bakılmadığını” belirterek, ”İkinci olarak ben Çin’e baskı yapacağım, Başkan Bush yapmadı, üçüncü olarak dengeli bütçe oluşturacağım, Bush bunu da yapmadı. Son olarak küçük işletmelerin savunuculuğunu yapacağım” dedi.

Obama da Romney’yi, önceki başkan Bush üzerinden eleştirerek, ”Vali Romney’yi, George Bush’dan ayıran bazı noktalar var. Bush, Medicare’i senete çevirmeyi teklif etmedi. George Bush, kapsamlı bir göçmenlik reformunu benimsedi, sınır dışı etme çağrısı yapmadı. Bush hiçbir zaman aile planlamasının fonlanmasını kaldırmayı teklif etmedi. Bush ile Romney arasındaki farklılıklar ekonomi politikalarında değil ama Romney, konu sosyal politikalara geldiğinde bir noktada Bush’dan daha aşırı noktalara gidiyor ve bence bu yanlış” dedi.

ABD Başkan adayları, üçüncü ve son televizyon düellolarını 29 Ekim’de Florida’da yapacak. Bu açık oturumda adaylar bu kez dış politika konularını tartışacak.

(DW Türkçe)

 

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.