COP26DünyaManşet

[COP26] Obama’dan genç iklim aktivistlerine çağrı: Kızgın kalmanızı istiyorum

0

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26’ncı Taraflar Toplantısı’nda (COP26) bir konuşma yapan Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, gençlere iklim kriziyle mücadele konusunda öfkeli kalmaları yönünde bir çağrı yaptı.

Obama, gençleri değişim için siyasi baskı uygulamaya davet ederken, bu süreç boyunca verecekleri ödünleri kabul etmeleri gerekebileceği uyarısında da bulundu.

Trump’ı aktif düşmanlık yapmakla suçladı

BBC Türkçe‘de yer alan habere göre eski ABD Başkanı, dünyanın bir iklim felaketinden kaçınmak için olması gereken yerin yakınında bile olmadığını söyledi.

Obama, eski Başkan Donald Trump‘ı da iklim bilimine karşı aktif düşmanlık yapmakla suçladı ve buna karşılık ülkesinin yeniden önderlik etmeye hazır olduğunu vurguladı.

Barack Obama, COP26 zirvesine katılmayan Çin ve Rusya liderlerini eleştirmeyi de ihmal etmedi.

‘Bu öfkeyi kanalize edin’

Konuşmasının büyük kısmını genç iklim aktivistlerine ayıran eski ABD Başkanı, “kızgın olmaya hakları bulunduğunu” belirtti.

Gençlerin “siyaseti görmezden gelemeyeceğini” de ifade eden Obama, protestoları ve sosyal medya etiketlerinin farkındalığı artırmakla birlikte, bir noktada siyasete de girmeleri gerektiğini vurguladı.

Barack Obama, “Tüm gençlere sesleniyorum. Kızgın kalmanızı istiyorum. Öfkeli kalmanızı istiyorum. Ama bu öfkeyi kanalize edin. Bu öfkeden güç kazanın. Daha sıkı, daha fazla bastırın. Çünkü sorunun çözümü için gereken bu. Kendinizi bir maratona hazırlayın, kısa mesafe koşusuna değil” ifadelerini de kullandı.

İklim aktivistleri eleştirdi

Ülkelere kendisi hala Beyaz Saray’dayken imzalanan 2015 Paris Anlaşması‘nda verilen taahhütleri yerine getirme çağrısı yapan Obama’nın konuşması bir kesim tarafından alkış alırken, bazı iklim aktivistlerinden de eleştiri geldi.

Aktivistler, Obama yönetiminin tutmadığı sözlere dikkat çekti. Bu sözlerin arasında daha yoksul ülkelere yılda 100 milyar dolarlık iklim finansı sözü de bulunuyor.

More in COP26

You may also like

Comments

Comments are closed.