Doğa MücadelesiEditörün SeçtikleriManşetYerel

Zorava Çayı’nda planlanan HES’e karşı yapılacak eyleme polis engeli

0

Haber: Metin YOKSU

*

Siirt‘tin Eruh ilçesine bağlı Kuşdalı ile Bilgili Köyü mevkiinde yer alan Zorava Çayı üzerinde yapılmak istenilen hidroelektrik santrale (HES) karşı düzenlenmek istenen basın açıklaması Siirt Valiliği‘nin engeline takıldı.

Siirt Merkezdeki Sakarya Mahallesi‘nde Gap Taksi durağında yapılmak istenilen basın açıklamasına emniyet görevlileri “valiliğin izni yok” gerekçesini göstererek izin vermedi.

‘Bari siz sesimizi duyurun’

Açıklamın yapılacağı bölgede kolluk kuvvetlerinin ablukası dikkat çekerken köylüler yapamadıkları basın metnini basın mensupları ile paylaşarak “sesimizi duyuramadık bari siz sesimizi duyurun” dedi.

Zorava’ya Dokunma Platformu‘nun imzasıyla yayınlanan açıklamada “Bizler çocuklarımıza bir yudum gelecek sunmak için gecesini gündüzüne katarak Zorava Çayı’nda damlayan dalgaları aşa dönüştüren emektarlarız” ifadeleri yer aldı.

‘Çağ dışı kalmış bir yöntem’

Açıklamanın devamında ise şu ifadeler kullanıldı: ” Gözleri para hırsı bürümüş para baronlarına yönelerek HES gibi artık çağ dışı kalmış enerji üretme yöntemlerini bıraktığını bilincindeyiz. Bu bilinçle haykırıyoruz ki bizler bu yöntemin son kurbanları olmayacağız.

Bizler topraklarımıza HES’leri inşaa etmedikleri taktirde enerjisiz kalmayacaklarını ancak sularımıza HES’leri kurarak bizim yaşam enerjimizi tüketeceklerini biliyoruz. Yaşam enerjimizi korumaya dönük her türlü hukuki yollara başvuracağımızı, onların başvuracağı hangi ayak oyunu olursa olsun onlarla baş edeceğimizi bilmelerini isteriz.”

Enerji üretmenin alternatifi olduğu ancak Zorava’nın alternatifi olmadığı belirtilen açıklamada “Bir Zorava’yı öldürüp başka Zorava’ları yeşertemezsiniz. Onun için diyoruz ki vazgeçin bu inattan başka kapılara diyoruz. Biz bu topraklarımızı satılacak mal değil Sevda bekledik. Bu topraklara aşkla tutunduk. Canımız gibi baktık. Candan öteye geçtik. Bu topraklar hatıralarımız ile dolu, tarihsel bir mirastır. Size kuru bir toprak yaşlı bir kütük küçük bir su akıntısı gibi görünen bize koca bir tarihtir. Bize yaradanın bahşettiği bir sanattır. Sizin için harcanacak bozuk paradır. Bize çocuklarımızın geleceğidir” denildi.

‘Zorava nefesimizdir, dokunmayın’

Mahkeme tarafından red edilmesine rağmen türlü oyunlar ile İl Özel İdare Meclisi tarafından tekrar hayata geçirilmek istenen HES’e karşı tüm demokratik haklarını kullanacaklarını belirten Platform açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

Bililiyoruz ki bizler yalnız değiliz. Vicdan sahibi olan doğaya azıcık saygı olan ve ben insanım diyen herkes bu doğa katliamına karşıdır. Bu konuda da bizlerledir. Bu nedenle meclisin aşmış olduğu bu kararından vazgeçmesini istiyoruz.

Biliyoruz ki bizlerle olmayıp doğayı katledenlerin dostu olanlar ve hatta bu duruma sessiz kalanların da gelecekteki yarınlarımız tarafından affedilmeyecektir. Biliyoruz ki Zorava nefesimizdir. Dokunmayın.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.