EnerjiManşet

Zaporijya’da denetim yapacak IAEA ekibi yola çıktı

0

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan (IAEA) bir uzman ekip, Rusya‘nın işgali altındaki Zaporijya Nükleer Santrali’nde inceleme yapmak üzere Ukrayna’ya doğru yola çıktı.

Bu hafta içinde şehre varması beklenen 14 kişilik ekip, santral çevresindeki çatışmaların herhangi bir nükleer sızıntı veya tehlikeye yol açıp açmadığını inceleyecek.

BBC‘nin aktardığına göre, Rafael Grossi’nin liderliğindeki ekip, son dönemde santrali de etkileyen çatışmalarda yapının aldığı zararı inceleyecek. Rusya ve Ukrayna, santralin gördüğü zarar için karşılıklı olarak birbirini suçluyor.

Zaporijya nükleer santralinde sızıntı tehlikesi

Aylardır gerilim konusu olan ve müzakereler sonucunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in BM’den bir ekibin inceleme yapmasını kabul ettiği santral, aylardır Rus askerlerinin kontrolünde bulunuyor, ancak santrali Ukraynalı personel çalıştırmaya devam ediyor. Ukrayna, Rusya’nın santrali bir askeri üs olarak kullandığını iddia ederken Rusya da Ukrayna’yı santrale yönelik saldırılar yapmakla suçluyor.

IAEA, bu durumun Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan ve Ukrayna’nın önemli bir kısmına elektrik sağlayan Zaporijya’nın güvenliğini tehdit ettiğini söylüyor.

Zelenski: Zaporijya Nükleer Santrali’nde felakete çok yaklaştık

IAEA’nın merkezi Viyana’da havalimanından 13 ekip arkadaşıyla birlikte fotoğraf paylaşan Grossi, “Ukrayna’nın ve Avrupa’nın en büyük nükleer tesisini güvenliğini koruma altına almalıyız. Bu görevin liderliğini yürütmenin gururunu yaşıyorum. Bu hafta içinde Zaporijya Nükleer Santrali’nde olacağız” açıklaması yaptı.

Ukrayna Enerji Bakanlığı ise ekibin ve santralin güvenliği için bilgi paylaşmayacağını açıkladı.

BM ve Ukrayna, santraldeki askeri personelin ve teçhizatın çekilmesi ve güvenliğin sağlanması çağrılarında bulunuyor.

Türkiye dahil 42 ülkeden Rusya’ya çağrı: Zaporijya Nükleer Santrali’nden derhal çıkın

IAEA da ekibi santraldeki fiziksel zararı tespit etmeye çalışacak ve güvenlik sistemlerinin ne durumda olduğunu kontrol edecek. Ayrıca santraldeki nükleer materyal de incelenerek Rus işgali altındaki son durumu bir kez daha kayıt altına alınacak.

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.