ManşetTürkiye

Yüksekova’da gerginlik:iki ölü

0

Hakkari-Yüksekova’da bugün düzenlenen yürüyüşün ardından şehir merkezinde çıkan olaylarda silahla vurulun iki kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Öğlen saatlerinde PKK’lilerin mezarlarının tahrip edilmesini protesto eden kitleyle polisler arasında çıkan gerginlikte silahla vurulan Veysel (32) ve Reşit İşbilir (34) isimli yurttaşlar kaldırıldıkları Yüksekova Devlet Hastanesi’nde yaşamlarını yitirdi.

Edinilen bilgilere göre gerginlik sırasında kısa süreli bir çatışma yaşandı. Silahla vurulan Veysel ve Reşat İşbilir isimli kişiler Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayan maktullerin yakınları hastaneye akın etti.

Yaşamlarını yitiren Veysel İşbilir ile Reşit İşbilir’in amca yeğen oldukları öğrenildi.

Yakınlarının ölüm haberini alıp hastaneye akın eden İşbilir ailesi ve yakınları ile polisler arasında yaşanan gerginlik polislerin hastane binasından çıkarılması ile son buldu. Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora ve BDP Yüksekova İlçe Başkanı Nail Durmaz ile Hakkari Barosu avukatlarının da müdahale ettiği gerginlik sırasında camlar kırıldı.

POLİS ACİLİN KAPISINA GAZ BOMBASI ATTI

Yüksekova Devlet Hastanesi’nde sessiz bekleyiş devam ederken, polisle yaşamını yitirenlerin aileleri arasında yine gerginlik yaşandı. Acil polikliniğinin önünde yaşanan gerginlikte polis içerde hastalar olmasına rağmen gaz bombası kullanmaktan çekinmedi.

Olayın yaşanmasının ardından ilk resmi açıklamasını yapan Hakkari Valiliği ‘olayların başlamasından bir saat sonra eylemcilerin ‘8-9 uzun namlulu silahla değişik mevkilerden TOMA araçlarına ateş etmeye başladıklarını’ iddia ederek, zırhlı araçlarda zarar oluşunca polis özel hareket timlerinin devreye sokulduğunu açıkladı.

Hakkari Valiliği açıklamasında polisle çatışmaya girdiğini iddia ettiği Veysel İşbilir (34) ve Mehmet Reşit İşbilir’in (32) hayatlarını kaybettiğini söylerken ‘kamu kuruluşlarınca düzenleme yapılan veya tahrip edilen herhangi bir mezarlık bulunmamaktadır’ açıklamasında bulundu.

 

Açıklamada olayla ilgili soruşturma başlatıldığı da açıklandı.

 

Yüksekova Haber

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.