İnsan HaklarıManşetTürkiye

Son 15 yılda zırhlı araçlar nedeniyle 21’i çocuk 44 kişi hayatını kaybetti

0

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, son 15 yılda zırhlı araç ile asker ve polislerin kullandığı araçların çarpması sonucu 21’i çocuk toplam 44 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 7 Haziran’da uzman çavuşun kullandığı aracın çarpması sonucu 5 yaşındaki Erdem Aşkan hayatını kaybetmişti. Çocuğun annesi ve kardeşleri de bu esnada yanındaydı. Savcılık çocuğu ‘kusurlu’ buldu. İHD tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Son on yılda onlarca çocuğun askeri araçların manevralarından ve aşırı hızlı kullanılmasından kaynaklı hayatını kaybettiğini biliyoruz. İnsan Hakları Derneği olarak dikkat çektiğimiz ve önceki olayların faillerinin cezasız kaldığına ilişkin uyarılarımız dikkate alınmadığından benzer olaylar sonucu çocuklar hayatlarını kaybetmeye maalesef devam etmektedir. Erdem Aşkan adlı çocuğun tüm uyarılara rağmen benzer şekilde hayatını kaybetmesini bir kaza değil cinayet olarak görmekteyiz.”

İHD’nin 2019 yılının Temmuz ayında yayımlamış olduğu “Zırhlı Araç Çarpması Sonucu Meydana Gelen Yaşam Hakkı İhlalleri Araştırma Raporu”na işaret edilen açıklamada, söz konusu raporun yaşanan yeni ölüm ve yaralanmalarla güncellendiği belirtildi. Açıklamada, şunlar aktarıldı:

“Son olarak Erdem’in yaşamını yitirmesi ile birlikte; 7 Haziran 2023 tarihi itibari ile Kürt kentlerinin son 15 yılında meydana gelen zırhlı araç ve kolluk hâkimiyetindeki araçların karıştığı 82 çarpma olayında 21’i çocuk 44 yurttaş yaşamını yitirirken, 23’ü çocuk 94 yurttaş da yaralanmıştır.”

Raporda sıralanan taleplerden bazıları ise şöyle:

  • Bilimsel raporlarla sosyal yaşam alanlarında kullanılmasının uygun olmadığı tespit edilmiş olan zırhlı araçlar yaşam alanlarından çıkarılmalı.
  • Bölgede görev yapan kolluk görevlilerinin yurttaşların yaşam hakkını tehlikeye sokacak şekilde özensizce araç kullanımı sonucunda yaşanan ihlallere karşı caydırıcı tedbirler alınmalı.
  • Cezasızlık politikası nedeni ile ölüme ve yaralanmalara yol açan eylemlerin failleri olan kolluk görevlileri hakkında etkin bir biçimde adli ve idari soruşturmalar yürütülmeli.

You may also like

Comments

Comments are closed.