Dünya

Yemen’de çatışmalar: 50’den fazla ölü

0

Yemen‘de son iki gündür hükümet karşıtı eylemcilerle çatışan güvenlik güçleri, protestocuların verdiği bilgiye göre 50’den fazla kişinin ölümüne neden oldu.

Son ayların en kanlı çatışmalarının yaşandığı başkent Sana’da görgü tanıkları keskin nişancıların protestocuların bulunduğu kampları çatılardan hedef aldıklarını aktardı.

Hükümet güçleri ayrıca protestoculara sadık askerlerin denetimindeki bölgeleri de bombaladı.

Muhalefet, Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’i devirmeye yönelik kampanyasını sürdürme sözü verdi.

Muhalefet güçleri hükümetin herhangi bir anlaşma ihtimaline fırsat bırakmamak için şiddete başvurduğu görüşünde.

Yemenli bir bakan ise barışçıl gösteri düzenleyenlerin üzerine ateş açıldığı yolundaki haberleri yalaanladı ve BBC’ye yaptığı açıklamada El Kaide örgütüne yakın militanların hükümet güçlerini hedef aldığını iddia etti.

Yemen’de binlerce kişi aylardır Salih’in görevi bırakması için eylemler düzenliyor.

1978 yılından bu yana ülkede iktidarda olan Ali Abdullah Salih, Haziran ayında uğradığı bombalı saldırı sonrası halen Suudi Arabistan’da tedavi görüyor.

ABD ve AB üyesi ülkeler, dün Yemen hükümetini protestoculara karşı güç kullanmaya son vermeye çağırdı.

Öte yandan İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam, Yemen’in bir gıda kriziyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Oxfam, ülke nüfusunun üçte birine denk düşen 7,5 milyon Yemenlinin açlık çektiğini ve uluslararası toplumun yardım çalışmaları başlatmak üzere devreye girmesi gerektiğini savundu. (BBC)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.