TürkiyeManşet

Yaşar Büyükanıt hayatını kaybetti

0

25. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bugün saat 06.05’te, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliği sebebiyle vefat etti. 17 Kasım günü de eşi Filiz Büyükanıt’ı kaybeden 79 yaşındaki Yaşar Büyükanıt, hastanede bulunduğu için cenaze törenine katılamamıştı.

E-muhtırayı bizzat kaleme aldı

Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı yaptığı dönemde kendisinin “bizzat kaleme aldığını” söylediği ve sonrasında “e-muhtıra” olarak tarihe geçen bir metin Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesine konuldu. Sert bir dil kullanılan metinde hükümetteki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) irticai faaliyetlerine karşı uyarıda bulunuluyordu.

Ergenekon’a doğru giden süreç

27 Nisan tarihinde yayınlanan e-muhtıra sonrasında Büyükanıt, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe’deki Başbakanlık çalışma ofisinde 135 dakika süren baş başa bir toplantı gerçekleşmişti. Toplantının sonunda açıklama yapan Büyükanıt “Konuşulanlar benimle mezara gidecek” demişti.

Bu görüşmeden bir ay sonra 12 Haziran tarihinde Ümraniye’de bir gecekonduda askeri mühimmatların bulunmasıyla ve devamında Poyrazköy baskını yaşanmasıyla Ergenekon süreci başladı. Ergenekon davasında art arda yapılan operasyonlarda aralarında siyasetçiler, askerler, gazeteciler, öğretim üyeleri, sanatçılar, akademisyenlerin bulunduğu onlarca isim yıllarca hapis yattı.

Yaşar Büyükanıt kimdir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 25’inci Genelkurmay Başkanı olan, Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 1940 yılında İstanbul’da doğdu.1961 yılında Kara Harp Okulu‘ndan, 1963 yılında Piyade Okulu’ndan mezun oldu.

1970 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yapan Orgeneral Büyükanıt, 1972 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdi. Sonrasında 6’ncı Piyade Tümeninde Harekât Şube Müdürlüğü, Kara Harp Akademisinde Öğretim Üyeliği, Belçika/Mons’ta Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Yüksek Karargâhında (SHAPE) İstihbarat Daire Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Genelkurmay Personel Daire General-Amiral Şubesinde Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Kuleli Askerî Lisesi Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1988 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ve İtalya/Napoli’de NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığında (AFSOUTH) İstihbarat Daire Başkanlığı yapmış, 1992 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerinde bulundu, 1996 yılında Korgeneralliğe terfi etti.

Korgeneral rütbesi ile 7. Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekât Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2000 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile Genelkurmay II’nci Başkanlığı, 1’inci Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunup, 28 Ağustos 2006 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 2008 tarihinde emekliye ayrıldı.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.