EkolojiManşetYerel

Yargıdan Atatürk Orman Çifliği’nin imara açılmasına karşı bir karar daha

0

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, 1. Derce Doğal ve Tarihi Sit Alanı ve tarımsal üretim alanı olan Atatürk Orman Çiftliği’nin 250 bin metrekarelik kısmının “askeri alan” olarak yapılaşmaya açılmasına izin vermedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı‘nın Ankara 4. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararına itirazını değerlendiren Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi, yürütmeyi durdurma kararının yasaya aykırı olmadığını belirterek Bakanlığın itirazını reddetti.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kararın daha önce iki kez yargıya taşındığını ve iki kez yürütmeyi durdurma kararına rağmen Milli Savunma Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapılaşmada ısrar ettiğini söyledi. Candan, “Üst mahkeme itirazı reddederek, yapılaşma ısrarına geçit vermemiştir. Atatürk Orman Çiftliği alanları halka emanet edilmiştir, kamusaldır halka  kapalı olamaz” dedi.

Üçüncü kez yürütmeyi durdurma

Ankara 4. İdare Mahkemesi, “Etimesgut İlçesi Erler Mahallesi Atatürk Orman Çiftliği Birinci Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı 3257 Ada, 5 numaralı parselin 250.000 m2’lik kısmına ilişkin Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan 1/10.000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar plan değişikliği, 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı değişikliği” işlemlerinin yürütmesini durdurmuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı’nın itirazı üzerine ek rapor isteyen mahkeme, bir kez daha yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çevre Bakanlığı, çifte yürütmeyi durdurma kararının ardından  kararı bir üst mahkemeye taşıdı.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.