KentManşet

CHP’li Dinçer sordu: Atatürk Orman Çiftliği tarikatlara mı kiralanıyor?

0
Atatürk Orman Çiftliği

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Semra Dinçer, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından cevaplanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Atatürk Orman Çiftliği’ne (AOÇ) ait bir arazinin Adıyaman’daki bir belediyeye kiralanmasını eleştirdi.

Dinçer, “Söz konusu 3 dönümlük arazinin kiralanmasının gerekçesini anlamak mümkün değildir. Bu arazi hangi amaçla kullanılacaktır bilinmiyor. Ankara’da onca belediye dururken, 870 kilometre uzaklıktaki bir belediyenin buraya bir tesis kurma hevesi birçok şüpheyi beraberinde getirmektedir. 6 bin nüfuslu bir ilçeden kim gelip de bu tesisi kullanacaktır?” diye sordu.

Samsat Belediyesi tarafından kiralandığı iddia edilen bu arazinin bir tarikata devredileceği yönünde duyumlar aldığını ifade eden Dinçer, bölgedeki ticari amaçla kullanılan arazilerin çok yüksek meblağlara kiraya verilmesine rağmen bu arazinin 6 bin 500 lira gibi çok düşük bir meblağ ile kiralanmasının, “ayrıcalıklı bir guruba iltimas geçildiği şüphesini uyandırdığını” söyledi.

Atatürk Orman Çiftliği için yeni imar planı değişikliğine de iptal
Bakanlık Atatürk Orman Çiftliği’ni spor kulübüne tahsis etti: SİT alanında ticaret

‘Atatürk Orman Çiftliği Atamızın mirasıdır’

Söz konusu arazinin tüm bakım masraflarının AOÇ idaresi tarafından karşılanacağını söyleyen Dinçer, “Bu alana sosyal tesis yapacağı iddia edilmektedir. Bu belediye bırakın kendi şehrini, çevresinde 6 Şubat depreminden etkilenen onca şehir varken, neden Ankara’yı kendisine hedef belirlemiştir. Atamızın mirasının parça parça ranta ve talana açılmasına, tarikatlara peşkeş çekilmesine izin vermeyecek, bu konunu takipçisi olacağız. AKP iktidarının rant hırsıyla her geçen gün talan ettiği AOÇ’yi tarikatlardan ve her türlü pis elden koruyacak, AKP’nin insafına bırakmayacağız” dedi.

CHP’li Dinçer TBMM’ye verdiği soru önergesinde Tarım ve Orman Bakanı’na şu soruları yöneltti,

1. Bahsi geçen ve AOÇ arazisi üzerinde bulunan 3 dönümlük arazi Adıyaman Samsat Belediyesi’ne kiralanmış mıdır?

2. Kiralandıysa hangi gerekçeyle ve kaç yıllığına kiralanmıştır?

3. Bu alanın kiralanması için herhangi bir ihale yapılmış mıdır? Yapılmadıysa bu alan hangi mevzuata göre kiraya verilmiştir?

4. Çeşitli işletmelerin bulunduğu bu alanda ortalama kira bedelleri ne kadardır?

5. Bu arazinin 6 bin 500 lira bedelle kiraya verildiği doğru mudur? Kira bedeli neye göre belirlenmiştir?

6. Bu alanın daha sonra bir tarikata tahsis edileceği iddiaları doğru mudur?

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.