ManşetMedya-İnternet

WhatsApp zorunlu güncellemede ısrar ediyor

0
Fotoğraf: Shutterstock

Anlık çevrimiçi mesajlaşma uygulaması WhatsApp, verilerin Facebook ve ona bağlı şirketlerle paylaşımını öngören gizlilik sözleşmesi değişikliğiyle ilgili “Güncellememiz Hakkında Daha Fazla Bilgi” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, gelecek haftalarda WhatsApp üzerinde gizlilik politikası güncellemesiyle ilgili daha fazla bilgi sağlayan bir uyarı mesajı yayınlanacağı duyuruldu.

‘Daha fazla bilgilendirme yaptık’

Duyulan endişelerin giderilmesi için konuyla ilgili daha fazla bilginin verildiği ifade edilen açıklamada, zorunlu güncellemeyle ilgili neyin değişeceği, neyin değişmeyeceğinin madde madde anlatıldığı bilgilendirme metnine yönlendirildi.

AA’nın haberine göre söz konusu açıklamada “Daha önce bu güncelleme hakkında çok fazla sayıda yanlış bilgiyle karşılaştık” ifadelerine yer veren kuruluş, “WhatsApp’ı kullanmaya devam etmeleri için bu güncellemeleri incelemelerini ve kabul etmelerini hatırlatmaya başlayacağız” dedi.

Eleştirilere neden olmuştu

Gizlilik politikası ve hizmet şartlarında değişikliğe gideceğini açıklamasının ardından büyüyen tepki nedeniyle WhatsApp, 8 Şubat’ta yürürlüğe sokmayı planlandığı uygulamayı, 15 Mayıs’a ertelemek ve kullanıcılara yaptıkları değişiklikleri açıklamak için bir hasar sınırlama kampanyası yürütmek zorunda kalmıştı.

Şirket, kullanıcıların “WhatsApp Gizlilik Politikası” aramasıyla ilk sırada görünsün diye Google’a ödeme yaparak “Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları güncellemesinin arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini açıklığa kavuşturmak istiyoruz” mesajını yayınlatmıştı.

WhatsApp, Türkiye’de de çok sayıda kullanıcısını, başta Telegram olmak üzere Signal ve BİP gibi  diğer mesajlaşma uygulamalarına kaptırmıştı.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.