TürkiyeManşet

Van’da eylem ve etkinlik yasağı yeniden 15 gün uzatıldı

0

Van Valiliği şehirdeki eylem ve etkinlik yasağını 15 gün süreyle uzattı.  Valilikten yapılan açıklamada 2 Şubat’a kadar kentte, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılmasının, çadır ve stant kurulmasının/ açılmasının, imza kampanyası düzenlenmesinin, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasının ise belirtilen tarihler arasında mülki idare amirinin iznine bağlandığı belirtildi.

Gerekçe olarak ise “saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu bağlamda, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi ve koronavirüs salgını” gösterildi.

Yasak 2016’da başladı

Açıklamada 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun 17’nci Maddesine istinaden yasaklandığı aktarıldı.

Van Valiliği, 15 gün süreyle uzattığı eylem ve etkinlik yasağına 21 Kasım 2016’da başlamıştı. Şehirde  1.519 gündür eylem ve etkinlik yasağı var.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.