31 Mart yerel seçimleriManşet

Van’da OHAL gibi karar: Gösteriler 15 gün yasak, giriş çıkışlar kapatıldı

0
Van

Van‘da büyükşehir dahil 14 belediyeyi halk oylamasıyla kazanan DEM Parti‘nin Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan yerine AK Parti adayı Abdulahat Arvas‘a verilen mazbata, büyük tepki aldıktan sonra Van Valiliği şehre giriş çıkışları kapattı.

İl Seçim Kurulu kararının ardından gerçekleştirilen protestolara polisin biber gazlı müdahalesi sonrası Valilik, 15 gün boyunca her türlü eyleme yasak getirildiğini duyurdu. Açıklamada şunlar dile getirildi:

“Van ili coğrafi sınırları içerisinde 03/04/2024 tarihinden geçerli 17/04/2024 tarihi de dâhil olmak üzere (15) gün süre ile; Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden YASAKLANMASI, Yine Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında YASAKLANMASI, Yine yukarıda belirtilen tarihler arasında, ilçelerimizden veya çevre illerden bireysel veya toplu olarak veya ilimiz güzergâhını kullanarak, başta yukarıda belirtilen paylaşımlarda bahsedilen konu ve benzer konulara ilişkin her türlü kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılım sağlanmasının önlenmesi amacıyla, kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılması muhtemel şahıs/şahıslar/grup/grupların 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (c) fıkra hükümleri gereğince, ilimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına İZİN VERİLMEMESİ hususunda Valilik makamınca karar alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

You may also like

Comments

Comments are closed.