Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Van Dilkaya Deltası’nda doğa katliamının izleri silinmeyecek

0
dilkaya

Van’ın Edremit ilçesinde bulunan Dilkaya Deltası, tatlı suların Van Gölü’ne akıtılması sonucu büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıya kaldı. Sazlıkların kuruması, yüzlerce balığın ölmesi ve birçok kuş türünün yaşam alanını terk etmesiyle sonuçlanan bu olay, bölgedeki ekosistemi derinden etkiledi.

Van Barosu Çevre Ekoloji Komisyonu, balık ölümlerine dikkat çekmek için sosyal medyada kampanya düzenledi. Komisyon, “Dönemeç Sazlıkları ulusal öneme haiz sulak alan kategorisindedir. Yaklaşık 10 gün önce Van Gölü’nün tuzlu suyu ile bu sazlıkların bulunduğu tatlı suyu ayıran doğal set yerel halk tarafından tahrip edilip suyun tamamı göle aktarılmıştır. Acil önlem alınması gerekmektedir” açıklamasında bulundu​​.

Van Gölü Aktivistleri Derneği de Dönemeç Sazlıkları’ndaki doğa katliamına dur demek için duyarlılık çağrısı yaptı. Dernek açıklamasında, “Sazlık alanın neredeyse yarısından fazlası kurudu ve binlerce balık öldü. Van Büyükşehir Belediyesi, Devlet Su İşleri ve Karayolları‘nın teknik altyapı araçlarıyla acil müdahale etmesi gerekiyor” dedi.

Van Çevre Derneği üyeleri de bölgede incelemelerde bulunarak, ortaya çıkan tabloyu “trajedi” olarak nitelendirdi. Dernek başkanı Ali Kalçık, “Sazlıklar yok oluyor. Yumurtlama dönemindeki onlarca kuş türü tehlike altında. Bu trajedinin önüne geçmek için günlerce neden beklendi? Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürlüğü neden müdahale etmedi?” dedi.

Bölgedeki doğa savunucuları, sazlıkların korunması ve tahribatın önlenmesi için acil önlem alınması gerektiğini belirtiyor. Van Büyükşehir Belediyesi, çevrecilerin girişimiyle suyun göle aktığı alanda dolgu yaparak seti kapattı. Ancak, yaşanan tahribatın izlerinin uzun yıllar süreceği ifade ediliyor. Aktivistler ormanın ve sulak alanların korunması için daha fazla önlem alınması ve sürdürülebilir projeler geliştirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Van Engil-Dilkaya deltası, son iki yılda doğa severlerin, fotoğrafçıların, kampçıların ve kano severlerin ortak alanı haline gelmişti. Ancak, son yaşanan olaylar bölgenin ekosistemini ciddi şekilde tehdit ediyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.