Doğa MücadelesiManşet

Validebağ Korusu’na iş makineleri girdi

0

İstanbul Üsküdar‘da bulunan ve 1’inci Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı statüsünde bulunan Validebağ Korusu’na iş makineleri bir kez daha girdi.

Sabahın erken saatlerinde koruya gelen belediye çalışanları, Üsküdar Belediyesi tarafından yapılmak istenen Bakım ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında yapılmak istenen yol için moloz ve kum döktü.

Destek çağrısı

Validebağ Gönüllüleri tarafından yapılan açıklamada sabah saat 05.00 sıralarında kepçe ve kamyonların onlarca polis eşliğinde koruya girdiği belirtildi. Açıklamada moloz ve kum döken işçilere Validebağ’da nöbet tutan kişilerin direndiği belirtildi.

Paylaşımda “Hukukçu Başkan Hilmi Türkmen (Üsküdar Belediye Başkanı) polis eşliğinde hukuk ve doğa katliamı yapıyor” ifadelerini kullandı ve destek çağrısında bulunuldu.

Üç ayrı yürütmeyi durdurma kararı

Yapılmak istenen Bakım ve Rehabilitasyon Projesi‘ne korunun ekosistemine zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıkan halk uzun süredir nöbet tutuyordu.

İstanbul 6’ncı Bölge İdare Mahkemesi, daha önce korunun millet bahçesi yapılmasını uygun bulan koruma kurullarına karşı 2018 yılında açılan davada, 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı’nın (KANİP) iptali için açılan davada ve projenin ihalesine karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Projeye karşı üç yürütmeyi durdurma kararı olmasına rağmen iş makineleri projede de yer alan yürüyüş yolunu yapmak için daha önce 2 Eylül tarihinde koru içerisine girmiş ve kum dökmüştü. İş makineleri nöbetçiler tarafından engellenmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.