DünyaManşetSağlık

Vahşi ortamdaki geyiklerde ilk kez koronavirüse yol açan SARS-CoV-2 saptandı

0

Kanada‘nın Quebec eyaletinde, vahşi ortamda yaşayan geyiklerde ilk kez koronavirüse yol açan SARS-CoV-2‘nin saptandığı duyuruldu.

Vahşi ortamda yapılan taramalarda daha önce bu virüsle karşılaşılmamıştı.

Üç geyikte görüldü

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC‘de yer alan habere göre, Kanada Çevre Bakanlığı yaban hayatı ekipleri, Quebec eyaletinin Eastern Townships bölgesinde üç beyaz kuyruklu geyikte SARS-CoV-2 virüsü saptadı.

Virüsün yayılımını izlemek amacıyla çalışmalar, eyalet bazından Kanada geneline taşındı.

Kanada Çevre Bakanlığı Yaban Hayatı Sağlığı Uzmanı Catherine Soos, Kanada’daki vahşi yaşam ortamından 2 bin 700 örnek toplayacaklarını söyleyerek, “Kanada genelinde bu çalışmayı başlatmaktaki amacımız, SARS-CoV-2’nin insandan vahşi hayata yayılıp yayılmadığını ve yayılıyorsa yaban hayatı popülasyonları üzerindeki etkilerinin neler olduğunu görmek” açıklamasında bulundu.

Daha fazla varyant kaynağı olmasından endişe ediliyor

Ontario Veteriner Koleji Bulaşıcı Hastalıklar Veterineri Scott Weese de, virüsün geyik ve diğer türlere yayılmayı sürdürerek insanlar için olası bir enfeksiyon ve daha fazla varyant kaynağı haline gelmesinden endişe ettiklerini belirtti.

Weese, “Nihayetinde bunun sadece bir insan enfeksiyonu olmasını istiyoruz çünkü bu durumda tek yapmamız gereken onu insanlarda kontrol etmek. Virüsü bir türde kontrol etmek birçok türden daha kolay” ifadelerini kullandı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.