DünyaManşet

UNICEF: 10-19 yaşlarındaki her yedi kişiden birinin teşhis edilen bir psikolojik sorunu var

0

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), bu yıl ilk defa çocuk ve gençlerin ruh sağlığının incelendiği “Dünyadaki çocukların durumu hakkında rapor” hazırladı.

Örgüt, 10-19 yaşlarındaki her yedi çocuk ve ergenden birinin teşhis edilen bir psikolojik sorunu bulunduğunu kaydetti.

Psikolojik tedaviye ulaşımda zorluk

DW Türkçe‘de yer alan habere göre, UNICEF raporda depresyon, korku veya davranış bozukluklarının psikolojik rahatsızlıklar olarak değerlendirildiğini kaydetti ve koronavirüs salgını sırasında çocuk ve gençlerin ruh sağlıklarının daha da kötüleştiğini ifade etti.

Yapılan açıklamada, yaz aylarında düzenlenen bir ankette, 15-24 yaşlarındaki her beş gençten birinin kendisini sık sık depresyonda hissettiği ve motivasyonlarının düştüğü sonucuna varıldığı ifade edildi.

UNICEF, dünya çapında psikolojik tedaviye gereksinim duyan çocuk ve ergenlerin mevcut fonlara ulaşmada zorluk yaşadıklarını da belirterek, bu durumu eleştirdi.

Örgüt ayrıca, 15-19 yaşları arasındaki çocuk ve gençlerde intiharın, trafik kazaları, tüberküloz ve şiddetten sonra dördüncü en yaygın ölüm nedeni olduğuna vurgu yaptı ve dünya çapında her 11 dakikada bir gencin yaşamına son verdiğini dile getirdi.

 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.