SağlıkKoronavirüs SalgınıManşetTürkiye

TÜSAD’dan uyarı: Mevsimsel grip ile Covid-19 karışabilir, dikkatli olunmalı

0

TÜSAD, mevsimsel grip ile COVID-19’un karışabileceğini, en sık görülen semptomların benzerlik gösterdiğini belirterek dikkat edilmesi konusunda uyardı. TÜSAD Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, sonbahar mevsiminde olduğumuz bu günlerde kapalı alanların COVID-19 bulaşı açısından en riskli bölgeler olduğunu, gerekmedikçe gidilmemesi gerektiğini de vurguladı.

Kömürcüoğlu, bu iki hastalığın klinik olarak ayırt edilmesinin çok zor olduğunu belirtirken şöyle konuştu: 

Boğaz ağrısı, öksürük, ateş yüksekliği her iki hastalıkta da karşımıza en sık çıkan semptomlar. Covid- 19’da nezle bulgularının daha az olduğu bildirilse de, son yayınlarda anozmi (koku alamama) yakınmasının sık görüldüğünü biliyoruz. Ancak genel olarak halk arasında nezle olarak bildiğimiz burun akıntısı, tıkanıklığı, baş ağrısı gibi ateşin eşlik etmediği semptomlar öncelikle nezle yönünde değerlendirilebilir. Düşmeyen ateş ve artan öksürük, nefes darlığı Covid-19 lehine bulgular olarak değerlendirilmeli.”

Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu.

Ayrıca her iki hastalığın aynı kişide (co-enfeksiyon) şeklinde görülebildiğini  vurgulayan Kömürcüoğlu, “Bu tür vakaların klinikte ağırlaşmalara neden olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle başta sağlık personeli ve risk grubundaki kişilerin influenza aşısı yaptırmasını öneriyoruz” dedi. 

Sonbahar mevsiminde kapalı alanların Covid-19 bulaşı açısından en riskli bölgeler olduğuna dikkat çeken Kömürcüoğlu, “Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık ortamlarda uzun süreli bulunmaktan kaçınmalıyız. El hijyenine dikkat etmenin hem mevsimsel gripten (influenza) hem de Covid-19’dan koruyucu olacağı hatırlanmalıdır.”

Grip aşısı koronavirüsten korumaz

Grip ve zatürre aşılarının belli yaş gruplarında ve bazı kronik hastalıklarda büyük önem taşıdığını, ancak Covid-19‘a karşı koruma sağlamadığını dile getiren Kömürcüoğlu, şunları söyledi:

İnfluenza aşısı Covid-19’a karşı korumuyor. ‘İzolasyon, maske, sosyal mesafe’ kuralına bu kış mutlaka uyulması gerekiyor. Zatürre aşısının da, Covid-19 zatürresine karşı bir koruyuculuğu yok. Ancak ikincil enfeksiyon dediğimiz, hastane ve yoğun bakımda yatan ağır hastalarda eklenen sadece pnömokok enfeksiyonlarının daha hafif geçirilmesinde etkili oluyor.”

Bu yıl grip aşılarına karşı dünyada ve Türkiye’de çok ciddi bir talep artışı olduğunu belirten Kömürcüoğlu, “Sağlık Bakanlığı, hastaların ek hastalıklarına göre bir risk değerlendirmesiyle aşı reçetesine onayı veriyor ya da uygun değilsiniz ibaresi çıkıyor. Reçete yazıldıktan sonra onay alan hastalara depolardan aşı getirtilebiliyor. Bu yıl isteğe göre ücretli aşı satışı olmayacak. E-nabız sisteminden herkes kendi risk değerlendirmesini ve aşı yazılıp yazılamayacağını görebilir” ifadelerini kullandı. 

More in Sağlık

You may also like

Comments

Comments are closed.