ManşetSivil Toplum

Türkiye’ye ‘Yeryüzü Pazarı’nı getiren Gül Girişmen hayatını kaybetti

0

Türkiye’nin ilk, dünyanın 28’inci yeryüzü pazarını Foça’da hayata geçiren Slow Food Foça Zeytindalı Birliği’nin kurucusu Gül Girişmen (69) hayatını kaybetti. Girişmen, 1,5 yıldır Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı ile mücadele ediyordu.

Kuruluşundan beri Slowfood Foça Zeytindalı Convium liderliğini yürüten Gül Girişmen, 1,5 yıldır mücadele ettiği ALS hastalığı nedeniyle son dönemde konuşma ve nefes alma güçlükleri çekiyordu. Gül Girişmen önceki gece (8 Mayıs) Foça’daki evinde yaşamını yitirdi.

Gül Girişmen,  Foça’da 19 Mart 2012’de Türkiye’nin ilk, dünyanın 28’inci Yeryüzü Pazarı’nı (Earth Market) da hayata geçirmişti.

Girişmen ve ekibi, Foça ve ürünlerini başta İtalya, Güney Kore gibi ülkeler olmak üzere Avrupa, Asya ve Afrika’da birçok kez temsil etti. Konuya ilgi duyan dünya vatandaşlarının Foça’ya gelmesinde etkili oldu. Gazete, dergi röportajları, konferans, panel ve toplantılarla çeşitli televizyon programlarında Terra Madre (Toprak Ana) ile Slow Food felsefesi ve uygulamalarını da anlattı.

Foça Yeryüzü Pazarı’nı Slow Food hareketinin ‘İyi, Temiz ve Adil Gıda’ ilkeleri doğrultusunda yönlendiren Girişmen, bahçelerinde ürettiklerini kendileri satan, doğadan topladıkları yöreye özgü bitkileri tanıtan, bunlarla nasıl ve hangi yemeklerin yapıldığını anlatan, çeşitli etkinliklerle kendilerinin Foça’nın ve Türkiye’nin bilinirliğine katkı koyan üyeleri örgütlü hale getirmek için de Foça Zeytindalı Birliği’ni (Uluslararası Hareket literatüründeki ismi Convium) kurmuştu.

 

(Hürriyet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.