ManşetTürkiye

Türkiye’de bir ilk: Mert Fırat BM Kalkınma Programı İyi Niyet Elçisi seçildi

0

Oyuncu Mert Fırat üstlendiği bu görev ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) belirlediği 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi kapsamında yoksulluğu sona erdirme, eşitsizlikle mücadele ve iklim değişikliğini durdurma gibi alanlardaki UNDP’nin çalışmalarına destek olacak. Dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Mert Fırat şunları söyledi:

“BM Kalkınma Programı İyi Niyet Elçisi olarak benim esas görevim, açlığı ve yoksulluğu sona erdirerek ve eşitsizliği ortadan kaldırarak herkes için daha iyi bir gelecek yaratma amacı taşıyan küresel hedefler konusunda farkındalığı artırmak olacak. Hepimiz biliyoruz ki, cinsiyet eşitliği sağlanmadan ve iklim değişikliği durdurulmadan, bu hedefleri başarmak mümkün değil.”

BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Irena Vojackova-Sollorano da törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Mert Fırat’ı da artık aramızda görmekten gurur duyuyoruz. Onun enerjisi ve azmi, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin aciliyet arz eden ve evrensel mesajını daha yüksek sesle duyuracak. Mert’in desteği Türkiye’de mümkün olduğunca çok sayıda insanın küresel hedefler konusunda bilinçlenmesini sağlayacak ve dünyamızın daha yaşanabilir bir yer haline gelmesi yolunda harekete geçirecek.”

BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ülke Direktörü Claudio Tomasi ise şunları kaydetti:

“Mert Fırat’ın gönüllülük ve sosyal yardımlaşma alanlarında yaptığı çalışmaların birçoğu, UNDP Türkiye’nin başarmayı hedeflediği amaçlar ile örtüşüyor. Bu iş birliğinin hem Mert Fırat hem de UNDP Türkiye için son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Gelecek için topluma fayda sağlayacak birçok planımız var, Mert Fırat’a İyi Niyet Elçisi görevinde başarılar diliyorum.”

UNDP’nin diğer iyi niyet elçileri arasında Antonio Banderas ile Game of Thrones dizisindeki Jaime Lannister rolü ile tanınan Danimarkalı oyuncu Nikolaj Coster, Norveç Prensi Haakon Magnus ve ünlü futbolcu Didier Drogba da bulunuyor.

İyi Niyet Elçisi nedir?

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), diğer BM kuruluşları gibi, önemli konularda kamuoyunun dikkatini çekmek için alanında başarılı ve tanınmış bireyleri “İyi Niyet Elçisi” olarak atıyor. “İyi Niyet Elçisi”nin tanınmışlığı, insani gelişme ve uluslararası işbirliğine dönük aciliyet arz eden ve evrensel mesajı daha yüksek sesle duyuruyor ve hedeflerin gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor.

 

(Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.