İklim KriziEditörün SeçtikleriManşet

İklim aktivistleri dijital iklim grevinden seslendi: Evde kalalım ama evimiz yanıyor

0

Küresel çağrıyla birlikte bir araya gelen iklim aktivistleri canlı yayın ve video konferans ile bir araya gelerek koronavirüsün getirdiği kısıtlamalara rağmen dijital ortamda iklim grevlerini gerçekleştirdi.

Fridays for Future ve Sıfır Gelecek’in çağrı yaptığı greve canlı yayınla bitlikte iki bin kişi katıldı. Böylece Türkiye tarihinde ilk defa küresel bir eylem günü dijital ortama taşınarak geniş kitlelere ulaşmış oldu.

16.00’da gerçekleştirilen konuşmaların moderatörlüğünü FFF Ankara’dan Bilge Yerli ve FFF İstanbul’dan Duru Kireççi üstlendi. Fridays for Future aktivistleri tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasını Atlas Sarrafoğlu ve Selin Gören yaptı.

FFF: Bilime ve gençlere kulak verin

“Bilime ve gençlere kulak verin” diyen aktivistler, krizlere karşı ekonomiden önce canlı yaşamını gözeten bir sisteme geçiş yapılması gerektiğini söyledi. Evde kal çağrılarına da atıf yapılan açıklamada, “Yaşamımızı sığdırmaya çalıştığımız evimiz, yani gezegenimiz yanıyor! Bu yangının nedeninin iklim krizi olduğunu bilim insanları söylüyor” denildi.

Konuşma Atlas Sarrafoğlu’nun “Biz değilsek kim, şimdi değilse ne zaman?” diyerek tüm gençleri iklim için harekete geçmeye davet etmesiyle sonlandı.

Sıfır Gelecek: Krize kriz gibi davranın

Ardından sözü Sıfır Gelecek Kampanyası adına basın açıklamasını okumak üzere Nil Sarrafoğlu ve Rana Yılmaz aldı. Açıklamada devletlerin koronavirüs krizine kriz gibi davranmakta çok geç kaldığını, bunun da en büyük sebebinin insan sağlığı yerine ekonomik çıkarların her şeyin üzerinde tutulması olduğu belirtilirken, koronavirüs krizinden iklim krizine dersler çıkarılması gerektiği vurgulandı.

Açıklama sonunda Rana Yılmaz devletlerin şirketleri değil tüm insanlığı korumak için adım atmalarını, iklim acil durumu ilan edilmesini, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçilmesini, fosil yakıt sektöründe çalışanlar için adil dönüşümün planlanmasını ve Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı ivedilikle imzalamasını ve ulusal iklim niyet beyanını güncellemesini talep etti.

Mert Fırat: Bütün canlılarla bir olduğumuzu anlamalıyız

Açıklamaların ardından gençlere desteğe gelen ünlüler konuştu. Açık Radyo’nun kurucusu Ömer Madra, gelmekte olan dalganın en büyük etkisini durdurmak için hala vaktimiz olduğunu belirterek halkın gücünün müştereklere sahip çıkmaya doğru hızla kaydığını söyledi.

Sonrasında söz alan BM İyi Niyet Elçisi, tiyatro ve sinema oyuncusu Mert Fırat ise dünyamız için fosil yakıtlardan ve tüketim alışkanlıklarımızdan kurtulmamız gerektiğini, adil tüketim ve adil dönüşümü gerçekleştirmezsek insanlık için hazin bir sona gideceğimizi anlattı. Fırat, konuşmasının sonunda “Bütün canlılarla bir olduğumuzu anlayıp öyle hareket etmeliyiz. Bu sefer bu fırsatı değerlendirelim.” dedi.

Mor ve Ötesi’nin bateristi Kerem Kabadayı ise toplumsal mücadeleleri birbirinden ayrı ve bağımsız görmemek gerektiğini belirtti ve küresel iklim grevlerinin önemine dikkat çekti.

Etkinliğe ayrıca Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü kısa bir konuşmayla katıldı, gençlerin geleceğimiz için çalışmalarını desteklediğini belirtti.

‘Hepimiz aynı gemide değiliz’

Dijital İklim Grevi’nin ikinci ayağı ise canlı yayına katılanların kendi mesajlarını yazdıkları dövizlerle birlikte ortak fotoğraf çektirmesiyle başladı. Ardından Türkiye’nin farklı kentlerinden Fridays For Future Türkiye destekçisi genç iklim aktivistleri düşüncelerini paylaştılar.

FFF Bursa’dan Pınar Vatansever ve Nida Nur Mutlu iklim kriziyle mücadelenin önemini vurgularken, Uğur Bayrakdar ve Saadet Nur Coşkun koronavirüs salgınının toplum içindeki sosyo ekonomik farklılıkları görünür yaptığını, bu yüzden de herkesin aynı gemide bulunmadığını belirtti.

Bursalı iklim grevcileri, iklim adaleti ve yeşil ekonomiye geçiş istediklerini, koronavirüsle mücadelede olduğu gibi herkesin bilimin arkasında birleşmesi gerektiğini söylediler.

‘Yaşanılabilir bir dünya bırakmak istiyoruz’

FFF Bodrum’dan Eliz Mina Tanrıverdi ise en küçük mikroorganizmadan en büyük sisteme kadar hepimizin bir bütünün parçaları olduğunun altını çizdi. Bu sistem içinde “birimizin yıkımı hepimizin kaybı” diyen Tanrıverdi, karbon salımlarımızı bir an önce azaltmamız gerektiğini söyledi.

Dijital İklim Grevi’ne FFF Bilecik’ten katılan Baha Kesici, başta  yüksek karbon salımı gerçekleştiren Çin, ABD, Hindistan gibi ülkelerin iklim krizine karşı gerekli önlemler almalarının öneminden bahsetti.

Türkiye’nin tarihsel olarak gelişmiş ülkelere kıyasla daha düşük karbon salımı gerçekleştirdiğini söyleyen Kesici, buna rağmen ülkedeki giderek artan hava kirliliğine, ormansızlaşmaya ve geri dönüşüm politikalarındaki eksikliklere dikkat çekti. Konuşmasının sonunda kendi neslinin elini taşın altına koymak zorunda olduğunu, zira dünyanın bir nesil daha bekleyemeyeceğini belirten Kesici büyüklere de seslenerek “Biz sizin aksinize bizden sonrakiler için kendimizi feda etmeye hazırız” dedi.

FFF Eskişehir’den konuşan Selinay Çetin, verimli Alpu ovasına yapılmak istenen kömürlü termik santral projesinden bahsederek geçmiş kömür projelerinden ders çıkarmamız ve kirli enerji yatırımı ısrarından vazgeçmemiz gerektiğini söyledi. Türkiye’nin 81 ilinin 80’inin havasının kirli olduğunu söyleyen Çetin, gelecek nesillere temiz, aydınlık yaşanılabilir bir dünya bırakmak istediklerini söyledi.

‘Yeni Bir Dönemin Başlangıcındayız’

Etkinliğe FFF İstanbul’dan katılan Deniz Özaydın değişime tanık olduğumuzu söyleyerek yeni bir dönemin başlangıcında olduğumuzu belirtti. Özaydın “Devlet başkanları, Birleşmiş Milletler bu konuyu tamamen görmezden geldiği için bu sefer geleceğimiz adına söz sahibi olabilmek adına biz gençlerin harekete geçmesi gerekiyor.” dedi.

FFF İzmir’den Maya Kılıç birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekerek “yaşamak için hareket ettikçe umut çoğalır” dedi. Son olarak FFF Ankara’dan Ansı Ersoy gençler olarak dünyamızın sesini dinlememiz gerektiğine inandıklarını belirterek bu yüzden dijital iklim grevine destek verdiklerini anlattı.

Genç iklim aktivistlerinden sonra Sıfır Gelecek kampanyası üyeleri kısa konuşmalarla iklim krizine karşı bir arada mücadeleye devam edeceklerini söylediler.

Etkinlik iklim grevlerini destekleyen sanatçıların canlı yayın konserleriyle devam edecek.  Saat 22.00’da ise insanların iklim krizine dair duygu, düşünce ve taleplerini paylaşabileceği bir etiket kampanyası gerçekleşecek.

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.