Ekonomi

Turkcell’de ‘yönetim’ düştü

0

Turkcell’de genel kurul yine yapılamadı. 7 kişilik yönetim kurulundan 4’ünün üyeliği düşerken, SPK’nın atadığı 3 üye kaldı.

Turkcell’de ortaklar arasındaki anlaşmazlıklar, Türkiye ’nin GSM devini kilitledi. Turkcell’de 37 maddelik gündemle dün toplanması gereken genel kurul, Çukurova Grubu ve Rus Altimo’nun toplantıda görev yapacak ana hissedar temsilcisini belirleyememesi nedeniyle gerçekleştirilemedi. Turkcell’in genel kurul toplantısının yapılabilmesi için yüzde 51 ile ana hissedar olan Turkcell Holding temsilcisinin toplantıya katılması gerekiyor. Genel kurulun gerçekleştirilememesiyle birlikte Turkcell’de 7 kişilik yönetim kurulu üye sayısı üçe düştü. Yönetim Kurulu Başkanı Colin J. Williams ile Yönetim Kurulu üyeleri Gülsün Nazlı Karamehmet Williams, Alexey Khudyakov ve Karin Eliasson’un görev süresi 29 Nisan’da dolmuştu.

SPK’nın atadığı üyeler kaldı

Genel kurul dün yapılamayınca, Turkcell’in yönetiminde SPK’nın martta atadığı Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler kaldı. Üye sayısı üçe inen yönetim kurulu işlevini yitirmiş oldu. Şirket stratejik olarak karar alamaz hale gelirken, mevcut yönetim kurulu usulen ortaklara yeni bir genel kurul çağrısında bulunabilir. 6 aydır Turkcell Holding’in yönetim kuruluna katılmayan Rus Altimo’nun dünkü genel kurulu kilitlediği belirtildi. Şirket ana sözleşmesinde öngörülen asgari toplantı nisabının sağlanmaması nedeniyle 29 Haziran 2012 tarihindeki genel kurul da benzer şekilde gerçekleştirilememişti.

Ruslar mahkemeyi bekliyor

Reuters ’ın sorularını yanıtlayan Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin, “Turkcell Genel Kurulu’nda temsilci atanması konusunda Çukurova ile anlaşamadık, Privy Council mahkeme kararı nedeniyle oylama yapamadık. Bu düğüm ancak yakında nihai sonucunu beklediğimiz Privy Council kararının ardından çözülebilecek” dedi. Çukurova ile Altimo arasında 2005’te yapılan kredi anlaşmasına dayanan dava süreci İngiltere Yüksek Mahkemesi Privy Council’de devam ediyor. Privy Council, Çukurova Grubu’nun dava konusu olan yüzde 13,81 hisseyi gereken ödeme ve şartları yerine getirmesi halinde geri alabileceğine karar vermişti.

Üyelikleri düşenler
Colin J. Williams: Yönetim Kurulu Başkanı
Gülsün Nazlı Karamehmet Williams: Yönetim Kurulu Üyesi
Alexey Khudyakov: Yönetim Kurulu Üyesi
Karin Eliasson: Yön. Kur. Üyesi

Yönetimde kalanlar
Ahmet Akça:
Yön. Kur. Üyesi
Atilla Koç: Yönetim Kurulu Üyesi
Mehmet Hilmi Güler: Yönetim Kurulu Üyesi

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.