TürkiyeManşetMedya-İnternet

Temsilci atamayan sosyal medya ağlarına reklam yasağı

0

Türkiye’ye temsilci atamayan sosyal medya ağlarının ülkeden reklam almasının durdurulması kararı Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘ kararından Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı olan Twitter, Periscope ve Pinterest gibi sosyal medya ağları etkilendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumlarının reklam yasağını denetleyeceğini ve reklam veren şirketlere de ceza kesileceğini aktardı.

‘Dijital faşizmin ülkede hakim olmasına müsaade etmeyeceğiz’

Bakan Yardımcısı Sayan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren yasanın 3’ncü aşaması olan ‘Reklam Yasağı’, Resmî Gazete’de yayımlandı. 7253 sayılı yasa gereği Türkiye’ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketleri, artık ülkemizden reklam alamayacak. Reklam yasağının uygulamasını; BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumlarımız hassasiyetle denetleyecek. Ayrıca reklam veren şirketlere de ceza kesilecek. Reklam yasağı uygulanmadan Türkiye’ye temsilci atamayı ve yükümlülükleri yerine getirmeyi kabul eden sosyal ağ şirketlerine teşekkürlerimi sunuyorum. Hiçbir vatandaşımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmasını istemiyoruz. Lakin milletimizin; verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dijital faşizm ve kural tanımazlığın Türkiye’de hakim olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikle gerekli adımları atarlar. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol. Taciz, istismar, iftira ve hak ihlalleri bir özgürlük değil suçtur! Hiç kimsenin bu ve benzeri suçları özgürlük kisvesi altında işlemesine asla müsade etmeyeceğiz.”

Bugüne dek Youtube, Dailymotion, Linkedin, VK, TikTok ve son olarak Facebook temsilci atayacağını duyurmuştu.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.