Doğa MücadelesiManşetYerel

Tekke Köyü sakinleri isyan etti: Dibimizdeki köye su verilirken, bize verilmiyor

0

Afyon Denizli sınırında bulunan Çivril İlçesi’nin Tekke Köyü‘nde, yapılan bent nedeniyle tarlalarına su verilmeyen köylüler, yaşadıkları sıkıntıları bölgeye ziyarete gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca‘ya anlattı.

Köylüler, buğdaylarının tarlada susuzluktan kavrulduğunu, tüm emeklerinin ve masraflarının heba olduğunu dile getirdi.

‘Yaşananlar sadece kuraklıkla açıklanamaz’

Yaşananların sadece kuraklıkla açıklanamayacağını ifade eden CHP’li Karaca, defalarca iklim krizine, kuraklığa dair uyarılarda bulunulduğu, önlem çağrıları yaptıklarını, ancak köylülerin susuzlukla baş başa bırakıldığını kaydetti.

Tekke köyünün ihtiyar heyetinden bir aza, yaşananlarla ilgili, “Su olmayınca ne yapacağız? Bu ekinin benim belime dek gelmesi, başak vermesi gerekirken yok. Yaktığım mazot, gübre fiyatları uçtu, iktidar enflasyon yüzde 12-13 diyor, milletin aklıyla oynuyorlar. Afedersiniz 5 ay öncesi aldığım demir 40 TL idi. Şimdi 100 TL olmuş” açıklamasında bulundu.

Bir köylü de “3 ay önce siyasi baskılarla bent yapıldı, Tekke köyünün suyu kesildi. Denizli tarafı kurumuş. Afyon tarafı çiftçileri suyu kullanabiliyor ama Çivril tarafı Tekke tarlalarındaki ekinler sulanamıyor. Bendin bir tarafında Çivril tarafındaki Tekke köyündeki tarlalar susuz, diğer tarafta Dinar’ın Duman köylüleri ise tarlalarını sulayabiliyor” diyerek yaşadıklarını anlattı.

‘Beceriksizlik, yönetimsizlik’

CHP’li Gülizar Biçer Karaca, köylülerin sorununun çözümü için girişimlerde bulunma ve konunun takipçisi olma sözünü vererek, şu açıklamalarda bulundu:

Bu insanların ürünleri yanmış, kavrulmuş, üretici perişan… Beceriksizlik, yönetimsizlik. Bunu çözmesi gereken iktidar. Çivril’in evladıyım diyen Cahit Özkan… Yerel yöneticiler bu bendin yapılmasına nasıl izin verdi? 3 aydır bu sorunun çözümü için neden sessiz kaldılar? Ben bu işin peşine düşeceğim. Çivril Belediyesi su hakkından vazgeçmiş, birincisi Çivril’in su hakkından vazgeçmesi sorun… Merak etmeyin CHP iktidarında gerekeni yapacağız.”

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.