DünyaManşetUlaşım

Süveyş Kanalı bir haftanın ardından kısmen açıldı

0

Mısır Cumhurbaşkanı Müsteşarı İhab Memiş, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Süveyş Kanalı‘nda karaya oturan geminin kurtarıldığını ve fiilen yüzdürüldüğünü söyledi.

Böylece geminin yeniden yüzdürülmesiyle bir haftanın ardından kanalda diğer gemilerin geçişi için alan açıldı. Süveyş’te trafik sınırlı da olsa yeniden açılmış oldu.

Toplam 12 çekici kullanıldı

Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi, Kanal’a oturan “The Ever Given” adlı geminin kurtarılması operasyonuna iki çekicinin daha katıldığını açıkladı.

Kanal İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre Rabi, iki çekicinin de Port Said Tersanesi‘nde çalışmaları yapmaya uygun hale getirildiğini belirtti. Rabi, her bir çekicinin yaklaşık 36 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğinde yüksek kapasiteli pervanelere sahip olduğunu vurguladı.

AA’nın haberine göre geminin yüzdürülmesi için çalışmaların 12 çekiciyle aralıksız sürdürüldüğünü dile getiren Rabi, operasyonun metcezir ve rüzgarın yönüyle de ilişkili olduğunu hatırlattı.

Neler yaşandı?

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’nda 24 Mart’ta dev konteyner gemisi, ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

“The Ever Given” isimli geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Fotoğraf: AA

Trafik askıya alınmıştı

Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart’ta, gemi yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı’ndaki trafiğin askıya alındığını duyurmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart’ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde “zorluklarla karşılaşıldığını” bildirmişti.

Günlük 14-15 milyon dolar zarar

Süveyş Kanalı’nı geçmek için mevcut olarak 369 geminin beklediği ifade edildi. Birçok gemi rotasını Güney Afrika’daki Umut Burnu’na kırdı ancak bu yolu 7 ile 10 gün arası uzatıyor ve yakıt masrafını ciddi anlamda yükseltiyor.

Kanal, kapalı kaldığı her gün 14-15 milyon dolar zarar ediyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.