Yerel

Sulukule’de geç gelen adalet!

0

Fatih Belediyesi kentsel dönüşüm adı altında yok ettiği Sulukule mahallesinde yeni villaların inşaatının bitmek üzere olduğunu gururla açıklarken ve villalar 450-650 bin liradan pazarlanırken, 2007 yılında yenileme projesinin iptali için açılan ve bir türlü sonuçlanamayan davada ikinci bilirkişi raporu yine mahalleliyi haklı buldu.

Projeye karşı, Sulukule Roman Derneği ve mahallelilerin açmış olduğu proje iptal davasında bilirkişi raporu, inşaatı bitmek üzere olan projeyi, 5366 sayılı Tarihi Alanların Yenilemesi ile İlgili Kanun’un amaçlarına ve kamu yararına uygun bulmadı. Yani Sulukule yenileme projesi, dayandırıldığı 5366 sayılı tartışmalı yasaya bile uygun görülmedi.

Üç imzalı rapor özetle:

– UNESCO’nun belirlediği Sur Koruma Bandının Avan Projede yarıya inmiş olduğunu,

– Özgün ada morfolojisi ve sokak dokusunun korunmamış olduğunu,

– Mevcut durumda Kamuya ayrılmış alanların projede yapılaşmaya açılmış, sokak kesitlerinin büyütülmüş olduğunu,

– Yeşil alan ve parklara yer verilmemiş olduğunu,

– Mevcut sokak dokusu ve tescilli yapılara uygun olmayan yapı tipolojisi oluşturulmamış olduğu SAPTAMALARI İLE SULUKULEDE UYGULANAN AVAN PROJENİN 5366 SAYILI YASANIN AMACININ GERÇEKLEŞMESİNE VE KAMU YARARINA UYGUN OLMADIĞINI belirtiyor.

Bilirkişi heyeti daha önce de verdiği birinci raporda, Sulukule’nin 1/5000 ölçekli koruma planı bile yok diyerek projeyi uygun bulmamıştı. Bu iki raporun ışığında, yakında sonuçlanması beklenen davadan mahalleli lehine karar çıkması olası görünüyor. Ama ne yazık ki, mahallelinin başına yıkılan, sakinleri zorla sürülen Sulukule’nin yerinde çoktan yeller esiyor.

Esmekle de kalmıyor, en sosyal proje olarak lanse edilen ve Sulukulelileri daha iyi bir hayat standardına kavuşturmak için yapıldığı iddia edilen proje villaları emlakçılara göre şimdiden 600 bin liraları aşan fiyatlarla satışa çıkıyor. Zorla yerlerinden edilen Sulukuleliler ise  projenin hukuka aykırılığı ortadayken, Belediye Başkanı Mustafa Demir’i davanın sonucunu beklemeden yok edilen mahallenin yerine yapılan villaların inşaatının bitmek üzere olduğunu müjdelemesini ibretle izliyorlar.

Hatırlanacağı gibi, mahallenin yüzlerce yıllık sakinleri için yapıldığı iddia edilen proje, aralarında 100-150 yıllık tapuları olan mülk sahiplerini, “ya kamulaştırma, ya anlaşma” diye korkutarak, mallarını satmaya zorlanarak gerçekleştirildi. Belediyenin o tarihlerde takdir ettiği fiyat metrekareye 500 liraydı. Oysa daha o zamanlarda projeye girmeyen komşu sokaklarda metrekare fiyatı 2 bin liraydı. Şimdiyse villaların metrekare fiyatları 5 bin liraları buluyor ve durmadan yükseliyor .

Sulukulelilere göre “O zaman satanlar şimdi pişman” basitliğinde işin içinden sıyrılmak sadece yalanları örtme çabası, çünkü Sulukulelilerin evlerini güle oynaya değil tehdit, şantaj ve korkuyla satmak zorunda kaldılar. Satmayıp sonuna kadar direnenlerin akibeti zaten her şeyi açıklıyor: Gülsüm teyzenin, Asım Amcanın dededen kalan 150 -200 yıllık tapulu mülkleri yok pahasına kamulaştırıldı, tarihi evleri acımasızca yıkıldı.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir hala projenin çok sosyal olduğunda, burada yine eski hak sahiplerinin oturacağında ısrar ediyor ve iki hafta önceki açıklamasında evlerin 65-100 metrekare olduğunu yineliyor, ama emlak sitelerinde 150 metrekarelik villalar için verilen ilanlar onu bir kez daha yalanlıyor. Sulukuleliler, bu fiyatlar ve bu metrekarelerle eski mahalle sakininin oralarda barınma imkanının olmadığını söylüyorlar ve defalarca sormalarına rağmen Demir’in, projenin başlangıç tarihinden bu yana , kaç eski mülk sahibinin yeni projeye katıldığını bir türlü açıklamamasına da bir kez daha dikkat çekiyorlar.

Başından beri kentsel dönüşüm adı altında mağdur edilen semt halkının çıkarlarını savunmaya çalışan Sulukule Platformu bilirkişi raporu ile Sulukulelilerin itirazlarında ne kadar haklı olduğu bir kez daha kanıtlandığını belirtiyorlar. Sulukule Platformuna göre İstanbul Sulukule’yi kaybetti, yüzlerce yıllık bir gelenek yok oldu, ama Belediye Başkanı durumdan rahatsız olmadığı gibi, gururla sırada Ayvansaray Toklu Dede Mahallesi olduğunu müjdeliyor!

Sulukulelilerin şimdi tek umudu, Toklu Dede için adaletin Sulukule’deki kadar geç tecelli etmemesi…

 

Yeşil Gazete

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.