Dünya

SPD büyük koalisyonu tabanına soracak

0

Alman Sosyal Demokrat Parti, seçimin galibi Hrıstiyan Birlik Partileri ile yapılacak muhtemel koalisyon sözleşmesini parti tabanına oylatma kararı aldı. Steinbrück ise partideki görevlerinden çekildi.

Almanya’da 22 Eylül’de yapılan genel seçimlerden sonra hükümet kurma arayışları sürüyor. Seçimin galibi Hrıstiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında büyük koalisyon oluşturulması, üzerinde en çok durulan seçenekler arasında.

Sosyal Demokrat Parti’nin Berlin’deki Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda, federal ve eyalet düzeyindeki parti yöneticilerinin büyük bir çoğunlukla Birlik Partileri ile hükümet kurma konusunda ön görüşmeler yapma kararı aldığı bildirildi.

Toplantıda, Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ile görüşmelerin sonunda yapılacak muhtemel koalisyon sözleşmesinin parti tabanına oylatma kararı alındığı kaydedildi. Oylama durumunda yaklaşık 470 bin SPD üyesi oy kullanacak. Bu uygulama, SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel için riskli bir manevra olarak değerlendiriliyor. Eğer, oylama sonucu “hayır” çıkarsa ve üyeler Birlik Partileri ile koalisyonu reddederse, bunun Gabriel’in otoritesi için bir darbe olacağı ifade ediliyor.

Sigmar Gabriel yaptığı açıklamada, Angela Merkel’in hükümeti kurması gerektiğini belirtti ve Birlik Partileri ile ortak bir hükümet kurma konusunda sonucu açık görüşmeler yapacaklarını dile getirdi.

Hedefin siyasette değişim olduğunu vurgulayan Gabriel, ”Bu tür görüşmeler başarısızlığa uğrarsa erken seçimden de korkmuyoruz” ifadesini kullandı.

Öte yandan, genel seçimlerde SPD’nin başbakan adayı Peer Steinbrück, partideki görevlerinden çekildiğini bildirdi.

(DW)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.