EkolojiGünün ManşetiManşet

Soykırım gibi: Son 250 yılda 600’e yakın bitki türü yok oldu

0

Britanya ve İsveç’teki araştırmacılara göre, doğal yaşamda bitkilerin nesli beklenenden 500 kat daha hızlı tükeniyor

Britanya’daki Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri ile İsveç’teki Stockholm Üniversitesi‘nin ortak araştırmasına göre, 250 yıl içinde 571 bitki türü yok oldu.Araştırmacılar bu sayıların gerçekte çok daha yüksek olduğunu; bitkilerin neslinin beklenenden 500 kat daha hızlı tükendiğini söylüyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, araştırma ekibinden Dr. Eimear Nic Lughadha, “İnsanlar da dahil olma üzere milyonlarca diğer canlı yaşamlarını bitkilere borçlı. Bu gibi araştırmalarla hangi bitkileri nerelerde kaybettiğimizi biliyor ve başka organizmaları da hedef alacak şekilde koruma programlarımızı devreye sokabiliyoruz” dedi. Stockholm Üniversitesi’nden Dr. Aelys Humphreys de bu çalışma ile ilk defa hangi bitki türlerinin hangi bölgede yok olduğunun araştırıldığını ve değerlendirilmesinin yapıldığını aktardı.

 Nesli tükenen bütün canlıların iki katı

Araştırmacılar, tahminlere değil gerçek verilere dayandığını söyledikleri raporlarında doğada yok olan bitki türlerinin sayısının, nesli tükenen kuşlar, memeliler ve amfibik (hem deniz hem karada yaşayan) canlıların toplam sayısının iki katı olduğunu kaydetti.

Tarım ve hayvancılık amaçlı olarak doğal yaşam alanlarının yok edilmesi, bitki soykırımının başlıca nedenleri arasında. Bitkisel yağ üretimi için suistimal edildiği belirtilen Şili Sandalağacı; yaşamının büyük bölümü yer altında geçen Thismia bitkisi; pembe çiçekli Kutsal Helena zeytin ağacı, nesli tükenen bitkilerden bazıları.

Ağaç kesiminin en yaygın olduğu ve bitki çeşitliliği zengin olan tropikal adalar da kayıpların en çok görüldüğü yerler.

Endonezya’daki Sumatra Adası’nda ormansızlaşma büyük bir sorun.

Birleşmiş Milletler (BM) Mayıs ayında yayınlanan bir raporda, bir milyon hayvan ve bitki türünün neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıklamıştı.

Neden bitkilere ihtiyaç var?

Bitki türlerinin neslinin tükenmesi, onlara bağlı olarak yaşamını sürdüren yeryüzündeki diğer organizmaların da topluca yok olmalarına neden oluyor. Bitkilerden beslenen ya da yumurtalarını buraya bırakan böcekler, bu canlılardan bazıları. Dünya’daki yaşamın devamı, oksijen ve gıda kaynağı olan bitkilere bağlı.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.