EkolojiManşet

Söğütlüçeşme gar oluyor, yeşil alan betonlaşacak

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının askıya çıkardığı plan tadilatına göre, gar olarak düzenlenecek Kadıköy Söğütlüçeşme’de yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi; bölgeye yeni trafik yükü getirecek planın yeşil dokuyu da yok edeceği uyarısında bulundu.

İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray ve hızlı trenin kesiştiği Söğütlüçeşme, gar olarak düzenleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre, alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek kültürel alanlar ve ticari fonksiyonların planda yer almaması gerektiğini belirterek, bölgedeki yeşil dokunun da betonlaşacağı uyarısında bulundu.

Kadıköy Life’ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy Söğütlüçeşme’de bulunan 65 bin 370 metrekare gar alanına ticari amaçlı ve yolcuların diğer ihtiyaçlarını karşılama gerekçesiyle yapılaşma plan tadilatı yaparak, askıya çıkardı. Alanda şu anda demiryolu ve taşıt yollarının yanı sıra dere bandı ve dere ıslah hattı ile yeşil boş alanlar bulunuyor. Bakanlığın raporunda şu ifadeler yer aldı: “Planlama alanında yer alan ulaşım hatları, dere koruma bandı gibi ana fonksiyonlar korunmuş olup, gar sahasının çözümlenebilmesi için Toplu Taşım Gar Sahası Proje Alanı fonksiyonu tanımlanmıştır. Toplu Taşım Gar Sahası Proje Alanı içerisinde sosyal-kültürel alanlar, rekreasyon alanları, yolcu ihtiyaçlarına yönelik ticari alanlar yer alacaktır.”

‘Plan raporu gerçekçi değil’

Kadıköylü inşaat mühendisi İbrahim Doğan, raporda belirtilen gerekçelerin bilimsel ve inandırıcı yanı olmadığını ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu: “Raporun zemin etüdünde bu bölgenin zemin açısından yapılaşmaya uygunluğunun tartışılır olduğu, dere bandında olması ve taşkın koruma bandı gibi hususların yanı sıra yeraltı su seviyesinin yüzeye yakın olduğu açıkça belirtilmiştir. Ayrıca, plan değişikliği yapılan bu alanda olası bir depremde zeminde sıvılaşmanın olacağı özellikle belirtilmiştir. Ayrıca söz konusu alanda ticari maksatlı olarak üretilen yapılar bölgeye yeni yapı yoğunluğu ve nüfus artışı getirecek, böylece yeni trafik sorunları ve diğer sorunları da birlikte getirecektir. Bölgede yolcuların ihtiyacını karşılayacak yakın mesafede bölge esnafının ticari alanları ve dinlenme amaçlı yerler vardır ve yeterlidir.

‘Yapılacak en büyük kötülük’

Netice itibarı ile plan değişikliği ile yapılmak istenen yurttaşların rahatlıkla yolculuk yapması değil, orada bulunan boş alanları yapılaşmaya açarak yandaşlara rant sağlamaktır. Zira, bölgede ve özellikle istasyon çevresinde boş alana ihtiyaç vardır. Araç ve toplu taşıma trafiğinin yoğun olduğu bu alanda bu yoğunlukta yapı inşa etmek çılgınlıktır ve bölgeye yapılacak en büyük kötülüktür.”

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.