ManşetSağlık

Kadıköy’de cinsel sağlık ve üreme sağlığı danışmanlık merkezi açıldı

0

İstanbul’da Kadıköy Belediyesi ve Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) Kadıköy Cinsel Sağlık/Üreme Sağlığı Bilgilendirme ve Danışmanlık Merkezi’ni (CİSAM) açtı. Burası aynı zamanda Türkiye’de yerel yönetim tarafından açılan ilk Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı (CSÜS) Danışmanlık Merkezi.

Kaos GL‘nin aktardığına göre; Kadıköy’de cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakkında danışmanlık alabileceğiniz bu merkez genç, kadın, LGBTİ+ vatandaşların eşit, kapsayıcı ücretsiz hizmetlere erişimini sağlamayı amaçlıyor.

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları (CİSÜ) Platformu‘na konuşan Kadıköy CİSAM Çalışanı Güler Morgül “İnsanların cinsel sağlık ile ilgili yargılanmadan ve ayrımcılıktan uzak, eşitlik ve farklılıklara saygı prensibiyle hareket ederek insan onurunun, mahremiyetin ve kişisel bilgi gizliliğinin korunduğu çalışma ortamıyla doğru bilgiye erişmeleri için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ülke genelinde bu merkezlerin artması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

CİSAM’da hangi hizmetleri alabilirsiniz?

CİSAM’da bir klinik psikolog, bir ebe/hemşire, bir sosyolog ve iki büro personeli hizmet veriyor. Kadıköy Belediyesi Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniği’nde görevli kadın doğum uzmanıyla koordineli bir şekilde çalışan merkez, başvuran bireylerin bilgi ve danışmanlık almasının ardından jinekolojik muayene, ultrasonografi, gebelik takibi, RİA (spiral) uygulaması, crio uygulaması, smear ve HPV testi gibi sağlık hizmetleri ile buluşması için gerek Kadıköy Belediyesi gerekse de Kadıköy sınırları içindeki diğer sağlık kurumlarıyla iş birliği yapıyor.

Merkezin bütün hizmetleri; hak temelli çalışma prensibiyle bilimsel yöntemler doğrultusunda etik ilkeler gözetilerek ve gizlilik esasıyla veriliyor. Merkezde, cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanında bilimsel ve güncel bilgi ve danışmanlık, aile planlanması, gebeliği önleyici yöntemler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı bilgi ve danışmanlık, tanı öncesi ve sonrası takip, çocukların cinsel gelişimiyle ilgili bilgi ve danışmanlık, gebelik, lohusalık ve yeni doğan, adet hijyeni ve adet döngüsü, cinsel/üreme sistemine ilişkin sağlık sorunları, cinselliğin anatomisi ve fizyolojisi, cinsel işlev bozuklukları ile ilgili ücretsiz bilgi ve danışmanlık veriliyor. Cinsel sağlığı koruyucu yöntem ve hizmetlere erişimde yaşanan engelleri azaltmak için hijyenik ped, kondom gibi desteklerin sunulduğu merkezde, Kadıköy Belediyesi’ne ait sağlık merkezleri ile kamu sağlık kuruluşlarına tanı ve tedavi için yönlendirme yapılıyor.

Merkezde ayrıca, Güvenli Annelik, Aile Planlaması, Yeni Doğan Sağlığı, Güvenli Cinsellik, Ergen Sağlığı, Çocukların Bedensel Söz Hakkı Eğitimi, Kadın Sağlığı Eğitim Programı, Flört Şiddeti Farkındalık Atölyesi, Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı gibi eğitimler ve atölye çalışmalarının yanı sıra uzman kişilerin gerçekleştirdiği seminerler veriliyor.

Kadıköy CİSAM’ın adresi şöyle:

Rasimpaşa Mahallesi, Uzun Hafız Sokak, No:100, Kat: 1, Tel: 0216 414 3186

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.