İklim KriziKentManşetUlaşım

İstanbul’da ekolojik dönüşüm Kadıköy’de başladı: Caferağa düşük emisyon bölgesi seçildi

0

İstabul‘un Kadıköy ilçesindeki Caferağa Mahallesi‘nde, kentin daha yaşanabilir, yürünebilir ve ekoloji dostu hale getirilmesi için ilk adım ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’nın başlangıcı olan 16 Eylül’de atılarak ‘Marmara Belediyeler Birliği Sokak Dönüştürme Projesi’nin açılış etkinliği gerçekleştirildi

Sokak Dönüştürme Prova Uygulama Destek Programı’, kent sokaklarını, yaya ve çocuk dostu kamusal mekanlara dönüştürme amacıyla Marmara Belediyeler Birliği, Superpool ve Global Designing Cities Initiative iş birliğiyle hayata geçirildi.

Bu kapsamda Kadıköy Belediyesiİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve şehirleri daha dirençli, kapsayıcı ve hem insanlar hem de gezegen için daha iyi olan düşük karbonlu yerlere dönüştürmeyi hedefleyen WRI Türkiye iş birliği yaparak Caferağa Mahallesi’nde bulunan Mehmet Ayvalıtaş Meydanı, mahalle sakinlerinin de katılımıyla yeniden düzenlendi. Meydan boyandı, yeşil alanlar ve oturma yerleri eklendi. Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nın yenilenmesi, tüm Caferağa’yı kapsayacak dönüşümün ilk adımı oldu.

‘Kadıköy’deki dönüşüm diğer belediyelere örnek olsun’

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Mehmet Ayvalıtaş Meydanı ile meydana açılan sokağın tasarım ve düzenlemesinin halkın ihtiyaç ve beklentilerine göre yapıldığını, sürdürülebilir bir çevre yaratılmasının amaçlandığını belirtti. Odabaşı şunları söyledi:

“Global Designing Cities Initiative ve Superpool gibi önde gelen global kent tasarımı inisiyatiflerinin desteğiyle yürütülen Marmara Belediyeler Birliği’nin ‘Sokak Dönüştürme Programı’na kabul edildik. Bu programın amacı, belediye olarak bize kapasitemizi geliştirecek eğitim ve mentörlük süreçleri sağlayarak sürdürülebilir bir çevre yaratmak ve yerel toplulukların yaşam kalitesini artırmak için yaya ve çocuk dostu kamusal mekanlar tasarlanmasına destek olmak. Kadıköy’ümüzdeki bu dönüşümün diğer belediyeler için de örnek olmasını diliyoruz.”

‘Yaşanabilir mahalle konsepti hazırlanıyor’

WRI Türkiye Direktörü Dr. Güneş Cansız, pilot alan seçilen Caferağa için ‘yaşanabilir mahalle konsepti’ hazırlandığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“WRI Türkiye olarak bünyesinde yer aldığımız WRI Ross Center for Sustainable Cities, ‘Derinlemesine Çalışma Programı’nı, ülke ofislerinin aktif olarak faaliyet gösterdiği 20’den fazla dünya şehrinde başlattı. Bunların arasında İstanbul da var. Program, bu şehirlerde bütünleşik bir planlama yaklaşımını, temel hizmetlere erişimi, araştırma ve bilgi, kapasite geliştirme ve kent verileri gibi temel stratejileri dahil ederek iş birliğini güçlendirmeyi teşvik ediyor. ‘İstanbul Derinlemesine Çalışma Programı: İstanbul Mahalle Odaklı Aktif Ulaşım Planlama’ çalışmamız için Caferağa Mahallesi pilot alan seçildi. Caferağa için yaşanabilir mahalle konsepti kılavuzu hazırlayacağız. Bu çalışmamızı da Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Caferağa, ‘düşük emisyon bölgesi’ seçildi

Projeye destek veren İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan ise “Dünyada nüfusu 16 milyonu geçen mega bir kentte ilk kez yapılan ‘İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı’nda Caferağa Mahallesi düşük emisyon bölgesi olarak planlandı. Bu nedenle ‘Sokak Dönüştürme Programı’nın Caferağa’da hayata geçirilmesi, bu tür çalışmaların örneklendirilmesi ve uygulanması açısından çok önemli” vurgusunu yaptı.

Ayrıca, Marmara Belediyeler Birliği’nin ‘Marmara Urban Forum (MARUF) on the Go’ etkinlikleri kapsamında, Kadıköy Belediyesi, WRI Türkiye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Global Walkability Correspondents Network ortaklığında ‘Yaşanabilir Mahalle Tasarımı için Yaklaşım Geliştirme’ etkinlikleri gerçekleştiriliyor.

Avrupa Hareketlilik Haftası

Avrupa Komisyonu‘nun sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusundaki öncü farkındalık kampanyası olan Avrupa Hareketlilik Haftası her sene 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Hareketlilik Haftası’nın 2023 yılı için teması ‘Şehrini Keşfet’ sloganıyla ‘Gelecek Enerjini Koru/Save Energy’ olarak belirlendi.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.