EkonomiManşet

Soğanın fiyatı yüzde 100 zamlandı, beklenti 10 lira

0

Soğan ve patates fiyatları yeniden tırmanışa geçti. Soğanın kilosu pazarda 5 lira. Patates de 4 lirayı buldu. Toptancılara göre soğanın kilosu yılbaşında 10 lirayı bulabilir.

Toptancıların soğan fiyatlarındaki artış beklentisi, bu hafta pazar tezgahlarına yansırken, soğanın fiyatı, yüzde 100 artışla 2,5 liradan 5 liraya çıktı. Pazarcı esnafı, soğanın kilosunun yılbaşına kadar 10 lirayı bulacağını öne sürdü. Patatesin kilosu da 4 liraya ulaştı.

Toptancılar, ilkbahara yani yeni ürün çıkına kadar fiyat artışının devam edeceği görüşünde. Geçen haftaya göre, soğanın fiyatının 2 katına çıktığını belirten esnafladan Muhammed Cullas, bu artışın gelecek hafta da devam edeceğini söyledi. Cullas, “Haftaya soğanın fiyatı 7 lirayı bulur. Ben hem üretiyorum hem satıyorum. Yağışlardaki düzensizliğe bağlı olarak üretici şebeke suyuyla tarlasını sulamak zorunda kaldı. Sular asitli olduğu için ürünlere zarar verdi. Bu yüzden soğanlar çürüdü. Ankara Polatlı’da yetiştirip burada satıyorum. Kış boyu Ankara’dan gelecek soğanlarda aynı sıkıntı yaşanır” dedi.

Türkiye’de soğanın yüzde 60’ının Ankara Polatlı’dan karşılandığını belirten Fesih Kubay ise bu yıl aynı yerden aldıkları soğanın yarısının çürük çıktığını belirtti. Yılbaşına kalmadan soğanların tükenebileceğini savunan Kubay, kalan üründe de fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu söyledi ve ekledi: “Benim tahminlerime göre soğanın kilosu yılbaşına kadar 10 lirayı bulacak. Çünkü taze soğan en erken mayısta çıkıyor. Kalan 5 aylık sürede devlet bir tedbir almazsa soğanın durumu çok sıkıntılı. Devlet ithalat kararı alıp dışarıdan soğan getirebilir. Ankara, Eskişehir ve Sivrihisar’da yetişen soğanlar hastalık çıktığı için çöpe gidiyor. Ben haftalık alıp halden getiriyorum. Haftada 2 ton alıyorum. Geçen sene de aynı miktarı çok daha ucuza alıyordum.”

 

(Gazete Duvar)

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.