Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Sinpaş’ın çevre aktivistine açtığı 300 bin TL’lik dava görüldü: Davayı takipsiz bırakacağımızı düşündüler

0
Halime Şaman, Sinpaş

Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Halime Şaman’a Sinpaş GYO A.Ş./Kızılbük GYO A.Ş tarafından açılan “haksız rekabete dayalı” tazminat davasının beşinci duruşması dün (25 Ocak) Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen duruşma 12 Nisan saat 9.55’e ertelendi.

Sinpaş GYO/Kızılbük GYO’nun Marmaris/İçmeler’de yürüyen projesi sonucu ortaya çıkan doğa yıkımına karşı mücadele eden aktiviste açılan 300 bin TL tutarında tazminat davasının duruşmasına davacı tarafın avukatının katılmaması nedeniyle davanın düşmesi gündeme geldi. Duruşmaya ilişkin açıklamada bulunan Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi yönetim kurulu o anları şöyle anlattı:

“Sinpaş’ın ince bir zeka ile planlama yaptığına ilk kez tanık olduk. Ama bizim zekamızın da fena olmadığını düşünüyoruz. Duruşmaya davacı tarafın avukatı girmedi ve hakim davayı takip etmekten vazgeçebileceğimizi, davalı taraf gelmediği için istersek davanın düşeceğini söyledi. Yani haklılığımız hükme bağlanmadan, davalı tarafın istediği zamanda davayı yenileyerek açabileceği bir durumu kabul etmemizi beklediler. Bugün firma davayı düşürerek, davayı kazanma ve kaybetme ihtimallerinin kendileri tarafından örülen itibarsızlaştırma hamlesini ortadan kaldırmaya çalıştı. Haksız açtıkları davayı izlemeyerek Halime Şaman’a bir “şans” verdiklerini hissettirmeye çalışarak yaptılar.

Bizim de davayı takipsiz bırakacağımızı düşündüler. Yani dava tehdidinin sürekli üzerimizde kalmasını istiyorlar. Böylece irademize biçim vereceklerini zannediyorlar.”

‣Sinpaş’ın çevre aktivistine açtığı 300 bin liralık dava 

Halime Şaman, Sinpaş

‘Haksız olduğunuz gibi meşru da değilsiniz’

Sinpaş’ın kendilerini ikna etmeye çalıştığını ve davayı bir tehdit unsuru olarak kullanmak istediğini belirten aktivistler, “Bugün ne yaptığınızı gördük. Bu hukuki ayarla bizim dava sonucundan korktuğumuzu sandınız. Hayır siz korkuyorsunuz!” dedi ve Sinpaş’a şu sözlerle seslendi:

“Bu davadan elde edeceğiniz paranın aksam yemeğiniz olduğunu biliyoruz. Dava lehinize sonuçlanırsa daha büyük bir kampanya ile uluslararası gündeme gelmekten korkuyorsunuz. Haksız olduğunuz gibi meşru da değilsiniz.
Bu nedenle davayı izleyeceğiz ve milli park içindeki kaçak inşaatınızda sizi rahat bırakmayacağız.”

Ne olmuştu?

Sinpaş‘ın, Marmaris Kızılbük koyundaki yapımına devam ettiği resort otel ve devre mülk projesiyle ilgili 30 Aralık’ta bilirkişi keşfi yapılmıştı. Projeye, 27 Temmuz’da başlayan ve 8 Ağustos’a kadar devam eden orman yangınları söndürüldükten beş gün sonra Muğla Valiliği tarafından “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmişti. Marmaris Kent Konseyi, Sinpaş GYO’nun İçmeler’de yürüttüğü projeye verilen ‘ÇED gerekli değildir‘ kararının iptali için dava açmıştı.

Proje sahibi inşaat şirketleri Sinpaş GYO ve Kızılbük GYO, Halime Şaman’e şirket ‘haksız rekabet’ iddiasıyla 300 bin liralık tazminat davası açtı.

Marmaris Kent Konseyi’nin açıklamasında; yaptığı açıklamalar nedeniyle hakkında dava açılan Halime Şaman’in tazminat davası tehdidi ile susması, böylece kentte meydana gelen çevre felaketinin halktan gizlenmesinin amaçlandığını belirtildi.

You may also like

Comments

Comments are closed.