ManşetYerel

Sinpaş GYO davasında duruşma tutanağında değişiklik: Davanın akıbetini tamamen değiştirecek

0

Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi, Konsey başkanı ve Komite üyesi Ufuk Beytekin aleyhine, Sinpaş GYO/Kızılbük GYO tarafından açılan “haksız rekabete dayalı” tazminat davasının ilk duruşması 20 Aralık’ta görüldü.

İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen “Duruşma tutanağı” birer nüsha olmak üzere davalı ve davacı taraflara verildi. Komite tarafından yapılan açıklamada 21 Aralık’ta UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) üzerinden tebliği yapılan tutanak ile duruşma sonrası verilen tutanak içeriğinin aynı olmadığı belirtildi. Söz konusu değişikliğe ilişkin Komite ve Konsey yönetimince yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Davanın akıbetini tamamen değiştirecek nitelikteki bu farklılığın sehven yapılması halinde kabül edilemez, kasıt durumunda ise suç niteliğinde olduğunu belirtmek isteriz. Yasal işlemler avukatlarımız aracılığı ile başlatılacaktır. Ancak adaletin kurulacağı mahkeme süreçlerinde ortaya çıkan bu hata, bizlerde tuz da mı koktu şüphesini doğurmuştur.”

UYAP’ta yapılan tutanak ile duruşma sonrası verilen tutanakta değiştirildiği belirtilen maddeler şöyle:

“Davacı vekiline davaya konu olaya ilişkin bir davcılık başvurusu var ise soruşturma numarasını bildirmek üzere iki haftalık süre verilmesine, davacı vekili beyanda bulunduğu takdirde ilgili Savcılık dosyasının celbine” ifadeler yerine şunlar koyuldu:

“Savcılık dosyasının celbine”

“Davalı vekilinin hukuki yarar dava şartı yokluğu itirazının davanın esası ile birlikte değerlendirilmesine”, “Davalı asilin tacir sıfatı olup olmadığına ilişkin ilgili ticaret odası ve vergi dairesine müzekkere yazılmasına” ve “Bu nedenle defter ve iş durumu nazara alınarak duruşmanın 1/04/2023 günü saat 14.25’e bırakılmasına karar verildi” ifadeleri kaldırıldı.

Ne olmuştu? 

Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılbük mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009’da Sinpaş Holding’e satıldı. 1988 yılında Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başladı. Fakat 550 oda, 1100 yatak kapasiteli otel bitirilemedi. Emin Hattat, 2006’da iflas edince de inşaat tamamen durdu.

Sinpaş Holding, 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye 1400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler’de belediyenin fen işleri müdürlüğüne başvurdu. Belediye konut yapımına izin vermedi ancak Muğla Valiliği , 27 Temmuz’dan 8 Ağustos’a kadar devam eden büyük orman yangınlarından beş gün sonra, devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için 13 Ağustos 2021’de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Kararın iptali için Eylül ayında Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerince, Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

Açılan dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda, Valiliğin kararının yasalara aykırı olduğu; projenin kıyıya, denize, bölgedeki endemik türlere ve ekolojik bütünlüğe zarar verdiği tespit edilmişti.

Marmaris Kızılbük koyunda bilirkişi keşfi: Yaşanan tahribatı gözlerimizle gördük

Konsey’in Ekolojik Mücadele Komitesi, Sinpaş inşaatı ile ilgili davada Marmaris Belediyesi’nin mahkemeye gönderdiği yazılı beyan sebebiyle Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, İmardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Burak Demirtaş ve İmar Müdürü için “görevi kötüye kullanma” nedeniyle suç duyurusunda bulunmuş, Belediye’ye , Kızılbük Thermal Wellness Resort Otel/Devre mülk projesi için düzenlediği İmar Durum Belgesi ile 56 adet yapı ruhsatının iptali talepli dava açmıştı.

Çevre aktivistlerinden Sinpaş’a izin veren Marmaris Belediyesi hakkında suç duyurusu

Sinpaş’ın ‘ÇED gerekli değildir’ kararına açılan davayı kamuoyuna anlatan çevre aktivisti Marmaris Kent Konseyi nedeniyle Halime Şaman’a açtığı 300 bin liralık haksız rekabet davasının ikinci duruşması nedeniyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nü adliyede kutlayan Şaman, “Umuyoruz ki halkı hakları konusunda bilinçlendirmenin karşılığı tazminat olmayacak” açıklamasını yapmıştı.

Sinpaş’ın çevre aktivistine açtığı 300 bin liralık davada ikinci duruşma
Kızılbük’te dinamitler patlıyor: Marmaris’ten imdat çığlığı!
Kızılbük’e giden HDP’li Çepni: Burada devlet eliyle suç işleniyor, ‘Sinpaş devlettir’ deyin o zaman

Projeye verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için açılan dava 6 Temmuz’da görülmüş, duruşma öncesi adliye önünde bir açıklama yapan Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin şunları söylemişti:

“Marmaris’te Sinpaş’a ait bir inşaat yapılıyor. Biz Marmaris Kent Konseyi olarak bu inşaat hakkında iki dava açtık. Biri ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali diğeri de verilen imar durum belgesi ve ruhsatların iptali için. Adalete güveniyoruz çünkü bir ülkeyi ülke yapan unsurlardan biride adalet sistemidir. Milli park alanında dinamit patlatıyor olabilirler, inşaat yasağına rağmen şu son yangında dahi çalışıyor olabilirler, bu gücü kendinde görüyor olabilir bu şirket. Arkası kuvvetlidir veya belediyeyle iş birliği içindedir. Bu mücadele sonunda adalet mekanizmasının bizim lehimize karar vereceğine kalben inanıyorum”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.