İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Sinan Aygül’e hapis cezası: Ölmediğim için cezaevine gireceğim

0
Fotoğraf: Görüntüler Sinan Aygül'ün darp edildiğinin görüldüğü kamera kayıtlarından alınmıştır. (Arşiv görüntüsü)
Fotoğraf: Görüntüler Sinan Aygül'ün darp edildiğinin görüldüğü kamera kayıtlarından alınmıştır. (Arşiv görüntüsü)

Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin biri polis olan silahlı iki korumasının saldırısına uğrayan Gazeteci Sinan Aygül’e karşı kendisine saldıranlara hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada Aygül’e “hakaret” iddiasıyla iki ay beş gün hapis cezası verildi.

MLSA’nın aktardığına göre; cezasının onanması halinde Aygül cezaevine girecek. Saldırı davası kapsamında Adli Tıp’a sevk edilen Aygül için “yüzde sabit iz kalmadığı” şeklinde rapor düzenlendi.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, 17 Haziran 2023 günü, Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin aynı zamanda akrabaları olan polis koruması Engin Kaplan ve boksör koruması Yücel Baysalı’nin saldırısına uğrayan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül hakkında, saldırıdan sonra saldırganlardan Yücel Baysalı’ya hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı.

Tatvan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “hakaret” iddiasıyla hazırlanan iddianame Tatvan 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve mahkeme, dava Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 251. madde kapsamında kaldığı için basit yargılama usulüyle yapıldı.

Tatvan 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada gazeteci Aygül’e iki ay beş gün hapis cezası verildi. “Hakaret” suçundan ceza veren mahkeme cezanın, Türk Ceza Kanunu’nu TCK’nın 58. maddesinde öngörülen “tekerrür” hükümlerine göre çektirilmesine karar verdi. Aygül’ün daha önce yaptığı haberlerden dolayı aldığı cezalar sebebiyle yeni aldığı cezalarda tekerrür hükümleri uygulanacak. Bu da Aygül’ün aldığı cezanın tamamını kapalı ceza infaz kurumunda geçirmesi anlamına geliyor. Kararda “sanığın suçlu kişiliğinin göz önünde bulundurulduğu” bu nedenle cezanın para cezasına çevrilmediği belirtildi.

Aygül: Ölmediğim için cezaevine gireceğim

Saldırının şekli kadar sürecin de çok sıra dışı bir şekilde ilerlediğini söyleyen Aygül, saldırganlardan önce ceza aldığını ve saldırıya uğradığı için tutuklanacağını söyledi. Aygül bu konuda şunları söyledi:

“Daha önce saldırıya uğradığım için neredeyse ceza alacağımı, tutuklanacağımı söylemiştim. Bir dava birinin aleyhine, birilerinin lehine ancak bu kadar zorlanabilirdi, zorlandı demiştim. Yaşanan her gelişme bir önceki skandalı gölgede bırakıyor demiştim. Dediklerimiz bir bir çıkıyor. Saldırganlar serbest, belki çok küçük bir ceza alıp, göreve iade edilip yine ellerinde sopa, bellerinde devletin silahıyla terör estirecekler. Ben ise kamunun, halkın menfaatini savunduğum için saldırıya uğradım, ölmediğim, ölümden döndüğüm için de cezaevine gireceğim. Karar basit yargılama usulüyle verilmiş, avukatım itiraz etti, duruşmalı olacak. Duruşmalı olması durumunda verilen indirim kalkacak ve 2 ay 27 gün hapis cezası alacağım.”

Diğer taraftan koruma polislerinin yargılandığı saldırı davasında mahkemece Adli Tıp’a sevk edilen Aygül için “yüzde sabit iz kalmadığı” yönünde rapor verildi.

Raporun mahkeme sonucunu etkileyeceğini ama kendi içerisinde bile çelişkili olduğuna dikkat çeken Aygül, “Adli Tıp raporu verilecek cezanın miktarını birebir etkileyen bir rapor. Mahkemenin sevk ettiği Adli Tıp’ta verilen rapor çelişkili. Yüzde iki noktada belirgin olan sabit iz var. Raporda elmacık kemiği üzerinde 1.5 cm çapında bir çöküklük olduğunu, alında ayrı bir iz olduğunu söylüyor. Ancak, değerlendirmede yüzde sabit iz olmadığını söylüyor. Kendi içinde bile çelişkili olan bu rapora göre mahkeme karar verecek. Buna da itiraz edip ileri ünitelerin bulunduğu bir Adli Tıp merkezine gönderilmeyi talep edeceğiz” dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.