İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Gazeteci Sinan Aygül’e saldırı Meclis gündeminde: Basın özgürlüğünü teminat altına almaya niyetiniz var mı?

0
Fotoğraf: Görüntüler Sinan Aygül'ün darp edildiğinin görüldüğü kamera kayıtlarından alınmıştır.

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Gazeteci Sinan Aygül‘ün, belediyedeki usulsüzlük haberleri sonrası Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani‘nin koruma polisi ve bir belediye çalışanı tarafından uğradığı saldırı Meclis gündemine taşındı.

Aygün’ün 17 Haziran’da uğradığı saldırıyı Meclis gündemine taşıyan Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya‘nın yanıtlaması istemiyle soru önergeleri verdi.

“Gazeteci Aygül, saldırganların ‘Bir daha başkan hakkında yazarsan geberirsin’ diye tehditte bulunduklarını da ifade etmiştir. Sinan Aygül’e yönelik saldırı, dış dünyada da yankı bulmuş ve Türkiye’de basın özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliği üzerinde zaten süregelmekte olan tartışmaları tetiklemiştir” ifadelerine yer verdiği soru önergesinde Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

 • “Türkiye’nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, kaçıncı sırada yer aldığının farkında mısınız?
 • Gazetecilere yönelik saldırıların sonlanmasını sağlayacak ve basın özgürlüğünü teminat altına alacak etkili adımlar atmaya ilişkin niyetiniz ve bu konularda bir planınız var mıdır?
 • Gazetecileri şiddete açık hale getiren nefret iklimi ve cezasızlık kültürüyle mücadele etmek adına kapsamlı ve kararlı politikalar ortaya koyacak mısınız?

Çandar, Yerlikaya’ya ise şu soruları yöneltti:

 • Gazetecileri hedef alan böylesi bir saldırının bir daha tekrarlanmaması için ne yapmayı tasarlıyorsunuz?
 • Gazetecileri hedef alan saldırı ve şiddet suçlarıyla mücadele etmek adına kapsamlı bir eylem planı ortaya koyacak mısınız?
 • Basın mensuplarını şiddete açık hale getiren nefret iklimi ve cezasızlık kültürüne son vermek için çalışacak mısınız?
 • Kolluk güçlerinin basın mensuplarına dönük şiddet eylemlerinin ve bu konudaki cezasızlık vakalarının son bulması için ne yapacaksınız?
 • Sinan Aygül’e yönelik saldırının azmettiricisi olduğu yolunda hakkında yaygın kanaat bulunan Tatvan Belediye Başkanı’na ilişkin bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
 • Tatvan Belediyesi’ndeki esaslı yolsuzluk iddiaları hakkında gerekli tahkikatı başlatacak mısınız?

Yeşil Sol Parti Bitlis milletvekilleri Semra Çağlar Gökalp ve Hüseyin Olan ise Yerlikaya’ya şunları sordu:

 • Sinan Aygül’e saldırı sonrası, bakanlığınız tarafından olayla ilgili olmadığını söyleyen Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’yle ilgili herhangi bir soruşturma başlatıldı mı? Başlatıldıysa soruşturma hangi aşamadadır ve kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?
 • Olayda şiddet uygulayan failler dışında azmettiriciler var mıdır? Varsa bu kişiler kimlerdir?
 • Saldırının yaşandığı bölgede iki veya üç güvenlik görevlisinin daha olayla ilgili olduğu iddia edilmektedir. İddialar doğruysa bu kişiler kimlerdir?
 • Bitlis ve Tatvan belediyelerinin taşınmaz satışlarıyla ilgili usulsüzlük iddiaları karşısında bakanlığınızın herhangi bir inceleme/soruşturması var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?
 • Anayasa, düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünü garanti altına alıyorken; basın hürriyeti başlığı altında ‘basın hürdür ve sansür edilemez’ hükmüne yer vermektedir. Yaşanan pratik ile Anayasal haklar çelişmektedir. Gazetecilere yönelik şidddet olaylarının engellenmesi konusunda hangi çalışmalarınız ve yaptırımlarınız vardır?
 • Türkiye, Basın Özgürlüğü Endeksi olarak tariflenen sıralamada 2023’de daha da geriye giderek 180 ülke içinde 165’inci sırada yer almıştır. Bu gerilemeyi gidermeye yönelik bakanlığınızın çalışmaları var mıdır?

Ne olmuştu?

Tatvan Belediyesi ile ilgili yolsuzluk ve arazi satışları haberleri yapan Gazeteci Sinan Aygül, 17 Haziran’da AKP’li Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin koruma polisi Engin Kaplan ve belediye çalışanı Yücel Baysalı‘nın saldırısına uğramıştı.

Darp sırasında başından ve birçok yerinden yaralanan Sinan Aygül, hastaneye kaldırılmıştı.

Tepkiler üzerine saldırganlar gözaltına alınıp dün “silahla kasten yaralama” suçundan tutuklanmıştı.

Bitlis Valiliği, iki ismin de görevden uzaklaştırıldığını duyurmuştu.

Sosyal medyadaki fotoğraflarda iki ismin de Geylani’yle yakın çalıştığı görülüyor. Geylani ise olaydan haberi olmadığını iddia ediyor.  

You may also like

Comments

Comments are closed.