ManşetTürkiye

Şık’ın korkulan kitabı 125 imzayla kitapçılarda

0

Ahmet Şık‘ın “İmamın Ordusu” adıyla tanınan ve internette “dokunan yanar” adıyla yayınlanan kitabı 125 imzayla kitapçılarda.

Ahmet Şık’ın Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmasına neden olan ve daha sonra da İstanbul Özel Yetkili 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla el konulan kitabı, sonunda kitap olarak basıldı ve İstanbul Kitap Fuarı’nda kitapseverlerle buluştu.

Kamuoyunun geçtiğimiz mart ayında OdaTv operasyonuyla birlikte “İmamın Ordusu” adıyla tanıdığı, Fethullah Gülen cemaatinin emniyet içindeki örgütlenmesini anlatan kitap “000Kitap – Dokunan yanar” adıyla basıldı ve Tüyap Kitap Fuarı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında kamuoyuna tanıtıldı. Halen “örgütsel doküman” olduğu gerekçesiyle hakkındaki toplatma kararı devam eden “Dokunan yanar” kitabı Ahmet Şık’la birlikte 125 gazeteci, yazar, bilim insanı ve aydının imzasını taşıyor.

Tüyap Kitap Fuarı’nda PEN Yazarlar Derneği standında kitapta imzası bulunan yazarların katılımıyla bugün saat 15:00’te bir basın toplantısı gerçekleştirilecek. Postacı Yayınları tarafından ilk basımı gerçekleştirilen ve başlangıçta 100 imzayla basılması planlanan kitap, kısa süre içinde 125 imzaya ulaştı.

Ahmet Şık’la birlikte Dokunan Yanar kitabına imza atanlar arasında Yaşar Kemal’den Vedat Türkali’ye, İsmail Beşikçi’den Murathan Mungan’a kadar medya, sanat ve bilim dünyasından pek çok önemli isim yer alıyor. “Ahmet ve Nedim’in Gazeteci Arkadaşları – ANGA” adıyla bir sivil inisiyatif olarak çalışan ve Ahmet Şık-Nedim Şener için pek çok eyleme imza atan gazetecilerle, Ahmet Şık’ın İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden çalışma arkadaşları da kitap yazarları arasında bulunuyor.

Ahmet Şık tarafından baskıya hazırlandığı sırada 14 Şubat’ta OdaTv’ye gerçekleştirilen operasyonda OdaTv’deki bir bilgisayarda ele geçirildiği öne sürülen kitap taslağıyla ilgili olarak daha sonra 24 Mart tarihinde toplatma ve el koyma kararı verilmiş, İthaki Yayınevi ve Radikal Gazetesi’ndeki bilgisayarlarda bulunan dijital kopyalar polis nezaretinde silnmişti. “#İmamın Ordusu” adıyla tanınan kitap, daha sonra 31 Mart tarihinde internette yayınlanmış ve bir kaç saat içinde 200 bini aşkın kopyası indirilmişti.

Kitap hakkında İstanbul 12. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen, Anayasa ve Ceza Muhakemesi Yasası’na aykırılık konusunda tarihe geçebilecek bir örnek olarak nitelenen ve halen geçerliliğini koruyan toplatma ve el koyma kararında “İmamın ordusu isimli döküman ve tüm nüshalarına, içerik olarak aynı mahiyetteki evrak ve tüm nüshalarına” el konulacağı ifade ediliyor. Aynı karara dayanılarak dönemin özel yetkili savcısı Zekeriya Öz’ün verdiği talimatta ise kitabı bulunduranların ve saklayanların ise peşinen örgüte yardım suçu işlemiş olacakları belirtiliyordu.

Ahmet Şık’ın kişisel bilgisayarında “000Kitap” dosya adıyla kaydedilen ve daha sonra kim tarafından ve nasıl gönderildiği belirsiz bir şekilde OdaTv bilgisayarında ele geçirilen kitaba “Örgütsel doküman” nitelemesine atfen bu ismin verildiği belirtiliyor. Kitabın alt başlığı olan “#Dokunan yanar” ise Ahmet Şık’ın 3 Mart tarihinde gözaltına alınırken evinden polisler eşliğinde çıktığı sırada söylediği “Dokunan yanar arkadaşlar” sözüne dayanıyor.
Elinizde tuttuğunuz kitap ortaklaşa bir emek ürünü. Birimiz yazdı. Birilerimiz dizgi yanlışlarını düzeltti. Birilerimiz yazım kusuru olup olmadığını denetledi. Birilerimiz noktalama işaretlerinin doğru ve yerinde kullanılıp kullanılmadığını kontrol etti. Birilerimiz “ilk okuma”, birilerimiz “son okuma” süreçlerinde sorumluluk üstlendi ve sonuçta bu kitap ortaya çıktı.

Bu kadar çok kişiyi tek bir kitapta buluşturan itici güç ise her birimizin düşünce özgürlüğünü savunma kararlılığı ve şiddet çağrısı içermedikçe her kitabın hiç bir engele takılmaksızın yayınlanabilmesi gereğine olan inancımız ve aydın olarak sorumluluğumuzdu.

Ahmet Büke, Ahmet Meriç Şenyüz, Ahmet Şık, Ahmet Tulgar, Ahmet Ümit, Akın Tek, Ali Murat Hamarat, Ali Ömer Türkeş, Alper Kırklar, Alper Turgut, Arat Dink, Aslı Erdoğan, Aslı Tunç, Ayça Söylemez, Aydın Engin, Ayfer Tunç, Ayşe Düzkan, Ayşegül Devecioğlu, Ayşenur Arslan, Bağış Erten, Banu Güven, Berat Günçıkan, Burak Cop, Can Dündar, Candan Yıldız, Cem Özdemir, Çiğdem Mater, Çiğdem Öztürk, Claudia Roth, Deniz Gökçe, Didem Danış, Dinç Çoban, Ece Temelkuran, Ekin Karaca, Elif Ilgaz, Elif Yılmaz, Emine Ocak, Ercan İpekçi, Erdinç Ergenç, Eren Eğilmez, Erol Önderoğlu, Erkan Çapraz, Ertan Önsel, Ertuğrul Mavioğlu, Esra Arsan, Ezgi Başaran, F. Cengiz Erdinç, Fahri Alakent, Fatma Göktepe, Foti Benlisoy, Franziska Keller, Gaye Boralıoğlu, Gökçer Tahincioğlu, Gökhan Tan, Gülşah Karadağ, Gülşin Ketenci, Gün Zileli, Gürhan Ertür, Güventürk Görgülü, H. Hüseyin Tahmaz, Hakan Güneş, Hakan Lokanoglu, Halil Nalçaoğlu, Hazal Özvarış, Hilmi Hacaloğlu, İbrahim Aydın, İbrahim Kaboğlu, İrfan Aktan, İsmail Beşikçi, İsmail Saymaz, Jaklin Çelik,  Jean-Francois Julliard, Johann Bihr, Kemal Göktaş, Kumru Başer, Mahmut Hamsici, Maside Ocak, Mebuse Tekay, Mehmet Demir, Mehmet Güç, Mehmet Kaçmaz, Mehmet Kuyurtar, Melek Göregenli, Mirgün Cabas, Murat Hamarat, Murat İnceoğlu, Murat Sabuncu, Murat Uyurkulak, Murathan Mungan, Mustafa Alp Dağıstanlı, Nazım Alpman, Nevin Sungur, Nilgün Toker, Niyazi Dalyancı, Osman Kavala, Osman Şenkul, Özgür Gürbüz, Özgür Mumcu, Pınar Öğünç, Ragıp Duran, Rengin Arslan, Reyda Ergun, Rıdvan Akar, Serdar M. Değirmencioğlu, Serkan Seymen, Serra Akcan, Siren İdemen, Süleyman Arıoğlu, Şanar Yurdatapan, Şebnem İşigüzel, Şükrü Argın, Tuğrul Eryılmaz, Uğur Vardan, Ümit Alan, Ümit Kıvanç, Vecdi Erbay, Vedat Türkali, Yahya Şafak Eser Koçoğlu, Yaşar Kemal, Yıldırım Türker, Yücel Göktürk, Yücel Tunca, Zehra Kafkaslı, Zerrin Kurtoğlu, Zeynep Altıok, Zeynep Erdim

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.