Manşet

Şenyaşar ailesi polis müdahalesinin ardından nöbetini sürdürüyor

0
Fotoğraf: MA

Urfa‘nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti eylemi, 578’inci gününe girdi.

Dün adliye binası önünde bulunan beton bloklara “Şenyaşar ailesi için adalet, herkes için adalet” yazılı pankartın asılmasını, “Kabahatler kanunu” gerekçe göstererek engelleyen polisler, aileyi adliye binası önünden uzaklaştırmak için bugün demir bariyerler ile alanı ablukaya aldı.

Adliye binası önünde durmak yasak

MA‘nın aktardığına göre; polisler, demir bariyerlere pankart asmak isteyen Ferit Şenyaşar’ı, demir bariyerlerin devlete ait olduğunu belirterek engelledi. Şenyaşar ailesi, engelleme karşısında pankartı bariyerlerin önüne diktiği tahta çubuklara astı.

Ablukaya tepki gösteren Ferit Şenyaşar, demirlerin üstünden atlayarak ablukaya alınan alana girdi. Bunun üzerine sivil polisler, Şenyaşar’ı alandan çıkması için gözaltı yapmakla tehdit etti.

Alandan çıkmayacağını belirten Ferit Şenyaşar, alana giren polisler tarafından zorla çıkarılmaya çalışıldı.

Gözaltını avukatlar engelledi

Şenyaşar’ı darbeden polisler, gidip adliyede şikayetçi olma yolunu gösterdi.

Şenyaşar, alandan çıkmayarak elleri ile demir bariyerlere tutundu. Alanda bulunan Urfa Barosu üyesi avukatlar, Şenyaşar’ın gözaltına alınmasını engelledi.

Polisler abluka gerekçesini soran avukatlara, “Güvenlik alanı ihlal edildi” yanıtını verdi. Yanıta tepki gösteren Ferit Şenyaşar, “Burada bir savaş mı var? Neyin güvenliği? Biz 577 gün boyunca burada oturduk, neden şimdi güvenlik alanı” diyerek tepki gösterdi.

‘Sizin aileniz hastanede katledilseydi ne yapardınız?’

Gözaltı yapmaya çalışan polislere tepki gösteren Şenyaşar, “Gidin hastanede insanları katledenleri bulun, bizimle uğraşmayı bırakın. Sizin aileniz hastanede katledilseydi ne yapardınız?” diye sordu.

Nöbet alanına bunun üzerine çok sayıda çevik kuvvet polisi getirildi. Çevik kuvvet polisleri alanı kalanlar ile ablukaya alarak gazetecilerin görüntü almasını engelledi.

Polis müdahalesi esnasında elinden yaralanan Ferit Şenyaşar, alana gelen sağlık çalışanları tarafından ayakta tedavi edildi.

Polislerin oluşturduğu ablukada oturan anne ve oğlu, engellemeye rağmen nöbeti sürdürüyor. 

Ne olmuştu?

Urfa’nın Suruç ilçesinde 2018 Genel Seçimleri öncesi 14 Haziran’da AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında korumaları ve yakınlarının Şenyaşar ailesine ait işyerinde başlayan ve Suruç Devlet Hastanesi’ne uzanan saldırıları sonucunda Hacı Esvet Şenyaşar (67), oğulları Adil (36) ve Celal Şenyaşar (41) ile vekilin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız yaşamını yitirmişti.

Olayda Mehmet, Ferit ve Fadıl Şenyaşar‘ın da aralarında bulunduğu sekiz kişi yaralanmış, Olaydan 15 ay sonra AKP’li vekilin ağabeyi Enver Yıldız, 50 kişilik koruma ordusuyla geldiği Urfa Adliyesi’nde teslim olduktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderilmiş ancak daha sonra serbest kalmıştı.

Adalet talep eden Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar defalarca gözaltına alındı ve haklarında ‘hakaret’ davaları açıldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.