TürkiyeKoronavirüs SalgınıManşet

Sendikaların etkinlikleri 1 Mart’a kadar ertelendi

0

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Covid-19 tedbirlerine yönelik ek genelge gönderdi. Genelgede sendikaların yapacağı etkinliklerin 1 Mart 2021 tarihine kadar ertelendiği belirtildi.

Sendikalarla ilgili, “Daha önce illere gönderilen genelge ile 1 Mart 2021 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerde genel kurul dahil etkinlikler ertelenmişti. Bu kapsama sendikaların yapacağı genel kurul dahil etkinlikler de eklendi” denildi.

Yılbaşına ilişkin alınan sokağa çıkma yasağı kararının hatırlatıldığı genelgede yasağın 31 Aralık Perşembe akşamı saat 21.00’den 4 Ocak Pazartesi sabahı saat 05.00’e kadar süreceği ve bu sürede hafta sonu uygulanan kuralların geçerli olacağı aktarıldı.

Balıkçılara yönelik düzenleme

Genelgede yeni alınan tedbir kararları da paylaşıldı. Buna göre hafta sonları balıkçı/balık tezgahları 10.00 ve 17.00 saatleri arasında açık olabilecek.

Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları uygulanan sokağa kısıtlaması süresince balıkçı/balık tezgahı şeklindeki işyerlerinin de Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet sunabilecek.

Anaokulları yüz yüze eğitime geçebilecek

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde müdafi/vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar ve yaklaşan yıl sonu işlemlerindeki yoğunluğun ticari hayatı olumsuz etkilememesi amacıyla noterler, belirtilen görevlere dair zaman ve güzergahla sınırlı olacak şekilde istisna kapsamındaki kişiler ve yerler arasına eklendi.

Yargısal görevlerin icrası gereği avukatların özel araçlarıyla şehirlerarası seyahatlerine de izin verilecek. Yeni bir karar alınıncaya kadar faaliyetlerine ara verilen ana sınıfları ile ilgili uygulamanın devamı sağlanacak. Tam gün hizmet veren resmi ve özel tüm anaokulları ise bugünden itibaren yüz yüze eğitime geçebilecek.

Fotoğraf: AA

HEPA filtre zorunluluğu

Konaklamayla ilgili alınan kararlara göre havalandırma/klima sistemi bulunmayan konaklama tesislerinin kapalı genel mahallerinde, mahallin metreküpüne uygun sayıda ve güçte mobil HEPA filtreler kullanılacak.

Bakımları düzenli olarak yapılacak ve filtreleri sık sık değiştirilecek. Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca bu kararlar ivedilikle alınacak”

Uymayanlara adli işlem

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek.

Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.