ManşetTürkiye

Seçim yolunda: Altı parti Emek ve Özgürlük İttifakı altında seçime gireceğini açıkladı

0

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) bir araya gelerek 14 Mayıs seçimlerine Emek ve Özgürlük İttifakı olarak gireceklerini açıkladı.

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri, “Seçime, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak girme kararı alındı. Gündem başlıklarımızdan biri olan cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili geniş çaplı bir tartışma yürüttük. Bugün yürüttüğümüz tartışma neticesinde oluşan ortak tutumumuzu en kısa zamanda bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşma kararı aldık” açıklamasını yaptı.

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde alacakları tutumu belirlemek üzere 16 Mart’ta Ankara’da bir araya geldi.

‣ Seçim takvimi 18 Mart’ta başlıyor

HDP ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, Genel Sekreteri Emre Öztürk ve Parti Sözcüsü Özge Akman, TÖP Sözcüler Kurulu üyeleri Perihan Koca ve Juliana Gözen, SMF Sözcüsü Barış Kayaoğlu, yöneticileri Erdal Ataş ve Dilşat Cambaz Kaya, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün ve Parti Sözcüsü Sera Kadıgil ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Eş Genel Başkan Yardımcıları Tayip Temel, Tuncer Bakırhan ve Sultan Özcan katıldı.

Görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin deprem ve sel felaketleri, derinleşen krizler, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerindeki tutuma yönelik gündem başlıklarını görüşmek üzere Ankara’da toplandığına ve bir araya geldikleri tarih olan 16 Mart’ın Halepçe ve Beyazıt katliamlarının yıl dönümü olduğuna değinerek “Böylesi katliamların bir daha yaşanmayacağı, yüzleşme kültürünün yerleşik hale geldiği ve her alanda gerçek adaletin tesis edileceği bir düzeni inşa etmek için var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir seçimin arifesinde olunduğunu aktaran ittifak bileşenleri, “Toplumun beklentilerini umuda çevirecek, demokratik ve özgür bir geleceği inşa edecek tarihsel ve siyasal sorumluluğumuzun bilinciyle; mücadele ittifakı olarak başlattığımız süreci, genişleyerek bir seçim ittifakı haline de getirmek üzere bir irade ortaya çıktı” dedi.

Böylelikle seçime, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak girme kararı alındığını kaydeden açıklamada, “Teknik çalışmalarda, HDP başta olmak üzere ittifakın bileşeni olan tüm güçlerin kazanımlarını koruyup geliştirecek yol ve yöntemler esas alınacak” diye belirtildi.

Sonuç bildirgesinde, “Emek ve Özgürlük İttifakı olarak bu halk ve doğa düşmanı iktidarı ve felaketlere zemin hazırlayan düzeni değiştireceğimizi, sorumlularından hesap soracağımızı ve insan onuruna yaraşır bir yeni yaşamı inşa edeceğimizi taahhüt ediyoruz” denildi.

‣ Yeni Seçim Kanunu, AKP ve MHP’yi kaçınılmaz sondan kurtaramaz

‘Kader planı söylemlerini reddediyoruz’

İktidarın halk düşmanı, ranta ve talana dayalı politikalarının krizlere yol açarak toplumun bugününü ve yarınını tehdit ettiğini dile getiren partiler, “6 Şubat tarihli depremlerde ve 15 Mart’ta yaşanan Urfa ve Adıyaman merkezli sellerde yaşanan yıkımların yanı sıra can ve mal kayıplarının, bu politikaların en açık ve trajik göstergesi olduğunu ifade etti ve şunları ekledi:

Yaşanan felaketi ‘doğal afet veya kader planı’ olarak değerlendirmeyi, normalleşme adı altında kanıksatılma ve unutturma çabalarını kesinlikle reddediyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı olarak, bu halk ve doğa düşmanı iktidarı ve felaketlere zemin hazırlayan düzeni değiştireceğimizi, sorumlularından hesap soracağımızı ve insan onuruna yaraşır bir yeni yaşamı inşa edeceğimizi taahhüt ediyoruz.

‣ Kapatılma tehdidiyle karşı karşıya olan HDP, Yeşil Sol Parti’ye taşınabilir

‘Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda kararımızı açıklayacağız’

Gündem başlıklarından biri olan cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili geniş çaplı bir tartışma yürütüldüğünün dile getirildiği açıklamada, ittifakın depremden sonra cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecine ilişkin tekrar değerlendirme kararı aldığı aktarıldı.

“Bugün yürüttüğümüz tartışma neticesinde oluşan ortak tutumumuzu en kısa zamanda bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşma kararı aldık” ifadelerine yer veren açıklamada, siyasi yasakların ve davaların, şiddetin ve baskının artarak devam ettiği bir atmosferde, seçim süreci ve sandık güvenliğine dair tüm toplum kesimleriyle sürdürülen ortak çalışmaların hız kazandırarak devam ettirileceği belirtildi ve şunlar aktarıldı:

8 Mart’ta sokakları mora boyayan kadınların mücadelesinden aldığımız güçle Newroz ve 1 Mayıs meydanlarını dolduracağız. Bütün demokrasi güçleriyle birlikte 15 Mayıs’ı kazanacağız. Tek adam rejimine son vereceğiz. Dayanışma, mücadele ve umutla…

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.