Doğa MücadelesiManşetYerel

Saros Körfezi için çağrı: Hukuksal uyarıları dikkate alın, inatlaşmayı bırakın

0
Fotoğraf: Saros Gönüllüleri

Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması ‘doğa harikası’ olarak nitelenen Saros Körfezi‘nde hukuksuz bir şekilde yapımı devam eden FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi‘ne karşı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada “Saros Körfezi’nin denizine, kıyısına, ormanına, canlı yaşamına kast edilerek, arazi sahipleri ve köylülerin mülkiyet haklarını çiğneyerek BOTAŞ tarafından FSRU inşaatı başlatılmasında bu yana 215 gün oldu” denildi.

‘Hukuka aykırılığı dört kez ispatlandı’

ÇED ve İmar Planı iptal davalarının 9 ve 11 Kasım 2020’deki keşif ve bilirkişi incelemelerinin ardından BOTAŞ’ın Saros’ta inşaata başladığı belirtilen açıklamada “Tarım arazileri yok edildi, denizimiz dolduruldu, binlerce ağacımız kesildi, şimdi de borular seriliyor. Hukuksuzluk o kadar büyümüş ki, köylülerden tutanaklarla ilave araziler alındı ve tam 215 gündür gece gündüz hunharca Saros kıyıları ve denizimiz talan edildi” ifadeleri kullanıldı.

Fotoğraf: Saros Gönüllüleri

BOTAŞ’ın Saros Körfezi’ndeki hukuka aykırılığının 4 defa bilimsel olarak ispatlandığını kaydedilen açıklamada “Saros FSRU çalışmasının haksızlığı kesindir. BOTAŞ bir kamu kurumu olarak dört ayrı mahkeme bilirkişi raporuna uymak zorundadır. Kamu kurumları Anayasa’daki hukukun üstünlüğüne itaat etmek zorundadır. BOTAŞ şirketi hiçbir hukuksal uyarıyı, bilimsel raporları dikkate almayıp Saros Körfezi’ni yok etmeye devam ederek suç işliyor” denildi.

‘Halkla inatlaşmayı bırakın’

Edirne İdare Mahkemesi’nin verdiği tüm ara kararların süresinin dolduğuna dikkat çekilen açıklamada “Artık son düzlükteyiz. . Yurdun dört bir yanındaki milyonlarca Saros Gönüllüsü ve doğasever, nefeslerimizi tuttuk, bilirkişi raporları çerçevesinde, Edirne İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma ve ÇED raporunun ve ÇED Olumlu kararının yürütmesinin durdurulması veya direk iptal kararı vermesini bekliyoruz” bilgisi paylaşıldı.

Açıklama “Halk ve hak ile inatlaşmayı bırakın. Körfezimizi korumakla görevli olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı’nı verdikleri tüm izin ve onayları iptal etmeye ve Saros FSRU Liman ve Boru Hattı çalışmalarını derhal durdurmaya çağırıyoruz” taleplerinin sıralanmasıyla sona erdi.

You may also like

Comments

Comments are closed.