EkolojiManşet

Sanatçılar Hasankeyf için buluşuyor

0

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, Hasankeyf’in yok olma girişimine karşı bir sanatçı buluşması düzenliyor.

Hükümetin Ilısu Barajı’nı açma ısrarına karşı ‘Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi’nin çabaları devam ediyor. Girişim, bir sanatçılar buluşması düzenleyeceğini açıkladı.

Yarın yapılacak buluşmaya ilişkin girişimin yaptığı açıklama şöyle:

“Bu tarih senin, bu doğa bu çevre hepimizin, Hasankeyf tüm insanlığın.
Hasankeyf ile Dicle Vadisi’nin ekonomik ömrü 50 yıl olacak olan Ilısu Barajı’nın suları altında kalmaması için hala geç değil. Moğolların istilasında bile ayakta kalmayı başaran Hasankeyf kendi suyunda boğulmaması için geç değil. Dicle Vadisi boyunca 300’ün üstünde daha kazıları bile yapılmamış tarihi höyükler için, baraj yüzünde bozulmamış ekosistem için, nesli daha yok edilmemiş onlarca tür, ölmemiş milyonlarca canlı için, UNESCO listesinde bulunan ve Ortadoğu’nun en büyük sulak alanı olan Irak’taki sazlıkların kurumaması ve bununla birlikte orada bir çocuğun su içmeye devam etmesi için daha geç değil. Baraj kapakları kapatılırsa Hasankeyf 4 ile 8 ay içinde tamamen suya gömülmüş olacak. İşte bunun için, baraj kapakları durdurulsa da geç değil, Dicle Vadisi için hiç GEÇ DEĞİL.

Ilısu Barajı’nin durdurulması için kurulan ve bu yönde yıllardır mücadele eden Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi (HYG) olarak, siz değerli sanatçıları Beyoğlu Collectıve Terrace’da 25 Haziran saat 21.00’da yapılacak olan ”Hasankeyf İçin Geç Değil Sanatçı Buluşması”na davet ediyoruz. Umudumuz Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni suları altında bırakarak, doğa, tarih ve hafızayı yok edecek barajı durdurmak. Bununla birlikte Hasankeyf ve Dicle Vadisi’yle tüm canlılar ve binlerce tarihle yeni bir süreç başlatmak.

Bu buluşmanın sadece Hasankeyf’e, Dicle Vadisi’ne değil vicdanlarımızdaki çığlığa da bir umut olacağına, Hasankeyf ile bir köprü olup, tarihe umut olarak geçeceğine can gönülden inanıyoruz. Şimdiden Hasankeyf ve Dicle Vadisi adına, doğa, insanlık tarihi ve çevre adına tarihi desteginize içten teşekkürlerimizi iletmek isteriz.”

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.