Kanal İstanbulKentManşet

Şahintepeliler ‘organize talan’a karşı bir arada: Ranta izin vermeyeceğiz

0
Fotoğraf: Özlem Kahveci

İstanbul Başakşehir’e bağlı Şahintepe Mahallesi’nde yaşayan insanlar, mahalledeki “kentsel dönüşüm” sürecini tartışmak için bir araya geldi. Şahintepe Halk Dayanışması’nın düzenlediği toplantıya, mahalleyle dayanışma içerisinde olan avukatlar Gül Altay ve İsmail Kahveci, Şahintepe Halk Dayanışması üyeleri İbrahim Kabak ve Yasin Serindere katıldı.

Evrensel‘in aktardığına göre; toplantıda “kentsel dönüşüm” adı altında uygulamaya sokulan “rantsal dönüşümün” nasıl engellenebileceği tartışıldı. Mahalle halkı, “ranta izin vermeyeceğiz” dedi.

‣Kanal İstanbul projesiyle evlerinden edilmek istemeyen Şahintepeliler imar planına dava açıyor

2020 Aralık İmar Uygulaması ile mahalle halkının rantçıların hedefi haline geldiğini belirten Yasin Serindere, “2020 aralık İmar Uygulaması’na iptal davası açıyoruz. Şimdi birçok komşumuz iptal davasını geçelim mahallemizde böyle bir imar uygulaması yapıldığından bile haberdar değiller. Biz de bu imar uygulamasının mahallemize etkilerini konuşmak için toplandık” dedi.

‣Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir’in üç etabına ait tapular onaylandı

Fotoğraf: Özlem Kahveci

‘Organize bir talan’

Belediyenin Kanal İstanbul güzergahındaki arsalarını, 2020 Aralık Ayı uygulaması ile şu anda “kentsel dönüşüm” başlattığı adalara taşıdığını aktaran Serindere, “Biliyorsunuz Başakkent AŞ. mahallemizi talan eden şirket. Birçok ortağı var ve bu ortaklar belediyenin yönetim kurulu üyeleri aynı zamanda. Yıllarca Kanal İstanbul buradan geçecek denildiği için bölge değerlendi, birçok büyük emlak şirketi gibi belediye de bu bölgede arsalar topladı. Belediyenin yıllarca topladığı arsalardan bir kısmı da 1701 Nolu adadaydı. Belediye, yıllar boyunca topladığı bu arsaların, 2019’da Kanal İstanbul’un imar planının yapılmasının ardından kanal güzergahında kaldığını öğrendi. Dedi ki ‘ne yapabilirim?’ ve 2020 Aralık ayında yaptığı imar uygulamasıyla birlikte, 1701 Nolu adadaki arsalarını şu anda kentsel dönüşüm yetkisi aldığı 1542 Nolu adaya taşıdı. Yani Kanal güzergahında kaldığını anladığı an kendisine bir düzenleme yapıyor” dedi ve ekledi:

“Mahallenin iç kısımlarında yaşayan komşularımızın evlerinde, arsalarında kesintiler yapıldı. Bu kesintiler ise belediyenin boşalttığı adalara atıldı. Aradan 1 yıl geçtikten sonra bu komşularımız bir bakıyor ki 2022 Ocak ayında, Hacımaşlı sürgünü olmuş. Yani Kanal İstanbul sürgünü, ‘burası kanal güzergahında kalıyor’ denilmiş. Vatandaş daha tapusunda değişiklik yapıldığını bilmiyorken, değişikliğin ardından bir de taşınma yaşanmış. Yani mağduriyetler silsilesi. Açıkça söyleyelim bu organize bir talan.”

Fotoğraf: Özlem Kahveci

‘Yaşadığımız kriz çok ağır’

“Belediye 2022 Haziran ayında 7 adada kentsel dönüşüm için Bakanlıktan tam yetki aldı” diyen Serindere konuşmasına şöyle devam etti:

“Şu andan itibaren tehlikenin farkında mısınız? Tehlike artık kapımızı çalıyor. Bir sabah uyandığımızda evimize gelen bir muvafakatname ile kendi adamızda bir komşumuzun da belediye olduğunu, belediye ile ortak olduğumuzu görüyoruz. Şimdi belediye senin ortağınken sen burada kendi başına nasıl bir çözüm bulabileceksin?”

“Zaten yaşadığımız kriz çok ağır, bir de evimizle ilgili yaşadığımız bu ihlaller var. Bakın neler yapacağız? Öncelikle 15 Aralık 2020’deki İmar Uygulamasına dava açacağız. 2000 tane komşumuz mağdur edilmiş ve birçoğumuz haberdar değil. Şu anda birçoğunuz kendi yaşadığı adadaki mağduriyetten bile haberdar olmayabilir.”

‘Herkesin ayrı ayrı iptal davaları açması gerekiyor’

Mahalledeki hukuk sürecinin örgütlenmesine katkı sunan Gül Altay, “Herkesin ayrı ayrı bu iptal davalarını açması gerekiyor. İptal davası nasıl açılır? Bu uygulama askıya çıktıktan sonra 60 gün içerisinde açılması gerekiyor. Şimdi askıya asılmış ve üzerinden epey bir zaman geçmiş. Şimdi siz bunlardan haberdar olmamışsınız. Aslında sizin haberdar olmamanız da bilinçli bir şey. Sizden gizlenmesi de bilinçli bir şey” ifadelerini kullandı.

Avukat Gül Altay’ın ardından söz alan Şahintepe Halk Dayanışması üyesi İbrahim Kabak, “Biz Hacımaşlı sürgününe karşı komşularımızı birer birer örgütledik. Değerli komşular bunun panzehri örgütlü olmaktır. Karşımızdakiler çok örgütlü” dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.