SağlıkEmekManşet

Sağlık-Sen: Eylül ayında 69 sağlık çalışanı şiddete uğradı

0

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Eylül Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu’nu yayınladı. Buna göre geçtiğimiz eylül ayında 69 sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığı bildirildi.

Sağlık çalışanlarının koronavirüs salgını sebebiyle zor koşullarda çalıştıkları hatırlatılan raporda çalışanların şiddet nedeniyle zaman zaman mesleğin gereğini yapamaz hale geldiklerine dikkat çekildi.

‘Sıfır tolerans gösterilmeli’

Sağlık birimlerinde şiddetin önüne geçilemediği ifade edilen raporda, yapılması gerekenin “Sıfır tolerans temelli, çok yönlü, kapsamlı politika değişikliğine gitmek” olduğu vurgulandı.

Raporda, yürütülecek politikanın içinde eğitim kurumlarından medya organlarına, sivil toplum kuruluşlarından yargı mekanizmalarına kadar her kuruma ve kişiye çok büyük sorumluluk yüklenmesi gerektiği aktarıldı.

14 vakada hasta yakınları saldırdı

Kamuoyuna yansıyan olaylar baz alınarak hazırlanan raporda,“Eylül ayında 23 şiddet olayının kamuoyuna yansıdığını, bu olaylarda yer alan 191 saldırganın 69 sağlık çalışanını mağdur ettiğini görüyoruz” denildi.

Rapora göre 23 olayın altısı fiili, 10’u hem sözlü hem fiili, yedisi ise sözlü olarak gerçekleşti. Yaşanan 23 olayın 14’ünde hasta yakınları yer alırken, dokuzunda ise şiddet bizzat hastalar tarafından gösterildi.

‘131 saldırgan hakkında işlem yapılmadı’

Sağlık- Sen “Saldırganlara karşı uygulanan adli işlemlere baktığımızda ise 40 saldırganın ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldıklarını görüyoruz. Buna karşın 20 saldırgan tutuklanırken, 131 kişi hakkında da hiçbir işlem yapılmamıştır” dedi.

Yaşanan olaylarda şiddetin mekan ayırt etmediğinin tespit edildiği belirtilen raporda “16 vaka hastanelerde, 4 vaka sahada, 3 vaka ise aile sağlığı merkezlerinde vuku bulmuştur. Olaylarda adres ayırt etmeyen şiddetin kimlik ayrımı yapmadığı gerçeğiyle Eylül ayında da karşılaşıyoruz” dedi.

Raporda “11 hemşire, 8 doktor, 5 112 çalışanı, 4 güvenlik görevlisi ve farklı branşlardaki 41 sağlık çalışanı yine şiddetin kurbanı olmuştur. Şiddet olayları esnasında 4 polis, bir de sivil vatandaş çeşitli yerlerinden yaralanmışlardır” bilgisi paylaşıldı.

Eylül ayının en trajik şiddet olayı

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde maske takması için uyarılan saldırganın bir sağlık çalışanının gözünü kaybetmesine neden olduğu vaka, raporda, eylül ayının en trajik olayı şeklinde nitelendirildi.

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan olaya ilişkin ise raporda, “Hasta yakınlarının kalabalık gruplar halinde hastaneyi basarak terör estirdikleri bu tür şiddet olaylarının neden olduğu korku ve zararın, bireysel saldırılardakilerden kat be kat önde olduğu” değerlendirmesi yapıldı.

More in Sağlık

You may also like

Comments

Comments are closed.