Koronavirüs SalgınıManşetSağlık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Delta varyantı sayıları giderek artıyor

0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından basının sorularını yanıtladı.

Delta ve Delta Plus ile ilgili de konuşan Bakan Koca, delta varyantının 750 kişide görüldüğünü söyledi. Koca, “İl sayısı da 36’ya çıktı. Delta Plus varyantı 3 tane olarak devam ediyor, 3 ilde” diyerek açıklamasını sürdürdü.

‘Yeni bir kapatma ve kısıtlamayı önermiyoruz’

Sağlık Bakanı, bayramda virüse karşı herhangi bir tedbir alınıp alınmayacağı sorusuna şöyle yanıt verdi:

Son dönemde özellikle son bir haftaya baktığımızda çarşambadan itibaren düşmesi gereken vakanın düşmediğini, hafta sonu bir önceki hafta sonuna göre yüzde 20’lere yakın bir artış olduğunu görüyoruz. Beklediğimiz düşüşün olmadığını, bir çıkış olma ihtimalini görüyoruz ve özellikle bu artışların da daha çok aşılama oranının düşük olduğu yerlerde kendisini gösterdiğini görüyoruz. Diyarbakır gibi, Şırnak gibi, Adıyaman gibi bazı illerimizde giderek artış içinde olduğunu, doğu ve güneydoğuda, daha doğrusu genel olarak aşılamanın düşük olduğu yerlerde bir artışın olduğunu görmüş oluyoruz. O nedenle de o bölgelerde bayrama kadar daha yoğun aşılama.”

Koca, kısıtlamayı önermediklerini belirtip, “Herhangi yeni bir kapatma ve kısıtlama doğrusu önermiyoruz ama toplumsal bağışıklık oluşana kadar herkesin tedbirler noktasında hassasiyet göstermesini, yani maske, mesafe, kişisel tedbirlere, kişisel güvenlik çemberinin korumasına önem göstermesini, kapalı, havalandırılmamış ortamlarda bulunmamasını, kapalı ortamlarda da maskeye devam edilmesini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Aşılamayla ilgili zorunluluk olmayacak’

Aşılamayla ilgili bir zorunluluk olmayacağını ifade eden Sağlık Bakanı, vatandaşı ikna etme dışında bir yaptırım uygulamak istemediklerini kaydetti:

Şu an gündemimizde zorunlu olarak kamu olarak bir zorunluluğu gündemimize almak istemiyoruz. Daha çok vatandaşımızı ikna etme yöntemini kullanmak istiyoruz. Gerektiğinde ayağına gitme dahil olmak üzere her yöntemi denemek istiyoruz. Bunu da sahada yaygın bir şekilde zaten yapıyoruz. Her geçen gün artıyor. Doğu ve güneydoğuda oranların düşük olduğunu görüyorsunuz ama giderek oralarda da bir artışın olduğunu görüyoruz.

Hakkari’de mesela şu an yüzde 50’lilere gelmiş oldu. Şırnak’ta yüzde 40’a gelmiş oldu. Ardahan’da yüzde 50’lerde olduğunu görüyoruz. Kars’ta benzer şekilde. Adıyaman’da yüzde 50’ye yakın. Giderek o bölgelerde bir artışın olduğunu. Ama bizim vatandaşın ayağına gidip daha mobil yoğun ekipler ile devrede olmamız gerekiyor. Vatandaşı ikna etme dışında bir yaptırımla yapmak istemiyoruz. Özel sektör yapabilir mi, o bizim dışımızda. İkna dışında bir yöntemle yapılmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz.”

You may also like

Comments

Comments are closed.