DünyaEnerjiManşet

Rusya ve Ukrayna’dan karşılıklı suçlamalar: Zaporijya saldırı riski altında mı?

0
Fotoğraf: AFP

Kiev ve Moskova, Ukrayna‘nın güneyinde yer alan ve Avrupa‘nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali‘ne saldırı planları yapma konusunda birbirini suçluyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, salı akşamı yayımladığı video mesajında “İstihbarat birimlerimizden aldığımız bilgiye göre, Rus askerleri Zaporijya nükleer santralindeki güç ünitelerinden birinin çatısına patlayıcı benzeri maddeler yerleştirdi” şeklinde konuştu.

Zelenskiy, “belki de nükleer santrale bir saldırı düzenlenmiş gibi göstermek ve Ukrayna’yı suçlamak” istediklerini savundu.

Bunu engellemek için uluslararası baskının artırılmasını talep eden Zelenskiy, “Kakhovka hidroelektrik santraline düzenlenen terör saldırısı sonrasında ne yazık ki zamanında ve kapsamlı tepki gösterilmedi. Bu da Kremlin‘e yeni kötülükler yapmak için ilham vermiş olabilir” dedi.

Fotoğraf: Alexander Ermochenko / Reuters

‘Güç ünitelerine patlayıcılar yerleştirildi’

Deutsche Welle‘nin aktardığına göre, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan günlük raporda da nükleer santralin güç ünitelerinin çatılarına patlayıcı maddeler yerleştirildiği, bunların patlaması halinde santralin vurulduğu izlenimi yaratacağı iddia edildi.

Raporda, patlayıcıların üçüncü ve dördüncü güç ünitesinin çatısına yerleştirildiği ve bunların güç ünitelerine zarar vermesinin öngörülmediği kaydedildi. Raporda Ukrayna’nın uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmeyeceğinin altı çizildi.

Moskova ise Ukrayna birliklerinin nükleer santrale saldırı planları yaptığını iddia ediyor. Rus nükleer enerji şirketi Rosenergoatom Genel Müdür Danışmanı Renat Karçaa salı günü devlet televizyonunda yaptığı açıklamada Ukrayna birliklerinin 5 Temmuz gecesi roket ve insansız hava araçları ile nükleer santrale saldırmaya çalışacağını öne sürdü.

Karçaa, Ukraynalıların nükleer santrali vurmasının yanı sıra nükleer atıklar içeren bomba atacağı iddiasını da dile getirdi.

Ukrayna da, Rusya da iddialarına yönelik kanıt sunmadı.

Fotoğraf: Alexander Ermochenko / Reuters

Ne olmuştu?

Zaporijya Nükleer Santrali, Mart 2022’den bu yana Rus birliklerinin kontrolünde bulunuyor. Geçen aylarda nükleer santralin yakınlarında çatışmaların yaşanması uluslararası düzeyde kaygı yaratmıştı. Güvenlik nedeniyle santralin faaliyetleri durdurulmuştu.

‣ Zaporijya Nükleer Santrali artık Rusya’da

6 Haziran’da Kırım Yarımadası başta olmak üzere Ukrayna’nın büyük bir bölümüne içme ve tarımsal sulama suyu; Zaporijya Nükleer Santrali’nin reaktörlerine ise soğutma suyu sağlayan Nova Kakhovka barajında patlama meydana gelmişti.

‣ Ukrayna’da nükleer santral yakınlarındaki barajda patlama: 80 köy sular altında

Rusya ve Ukrayna’nın birbirini sorumlu tuttuğu patlama sonucu oluşan sel baskını çevredeki birçok yerleşim yerinin sular altında kalmasına, binlerce insanın tahliye edilmesine, büyük doğal alanların geri dönülmez tahribatına, yaban hayvanlarının ve bir milli parktaki hayvanların da aralarında bulunduğu bilinmeyen sayıda hayvanın da hayatını kaybetmesine yol açmıştı.

‣ ‘Ukrayna’da Kakhovka barajının yıkımı tam anlamıyla bir ekolojik kırım’

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.