DünyaKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

Rusya ilk Covid-19 aşısının tescillendiğini açıkladı

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Sağlık Bakanlığı’nın Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün Covid-19 virüsüne karşı geliştirdiği ilk aşıyı tescil ettiğini açıkladı.

Sputnik’in aktardığına göre, Putin Hükümet yetkilileriyle yaptığı toplantıda, “Bildiğim kadarıyla, bu sabah dünyada bir ilk olarak yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşı tescillendi” dedi.

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko’dan kendisini aşı ile ilgili bilgilendirmesini isteyen Putin, “Yine de aşının oldukça etkili olduğunu, kararlı bir bağışıklık oluşturduğunu biliyorum. Tekrarlıyorum: Aşı gerekli tüm denemelerden geçti” diye konuştu. 

Koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşı üzerinde çalışanlara teşekkür eden Putin, bunun dünya için çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Kızı da aşılandı

Aşının antikor ve hücresel bağışıklık oluşturduğunu belirten Putin, “Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” dedi.

Putin, aşılamadan sonra kızının ateşinin 38 dereceye çıktığını, ertesi gün ateşinin 37 derecenin biraz üstünde olduğunu belirterek şunları söyledi: “İkinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz yükseldi, daha sonra her şey ortadan kayboldu. Kendisini iyi hissediyor ve antikor seviyesi yüksek düzeyde. Birçok kişide bu tür değişimler, yüksek ateş olmuyor, hiçbir şey olmamış gibi devam ediyorlar.” 

“En kısa zamanda aşının seri üretimine başlayacağımızı umuyorum. Bu önemli” diyen Putin, isteyen herkese aşı yapılabilmesi için bunun gerekli olduğunu kaydetti. Putin, aşı yaptırmanın kesinlikle gönüllülük çerçevesinde olması gerektiğini de vurguladı:

“İlk tescili biz gerçekleştirdik. Yurtdışındaki partnerlerimizin çalışmalarında da ilerleme kaydedilmesini, uluslararası ilaç pazarında kullanım için yeterli miktarda ürün olmasını umuyorum.”

İlk aşılar sağlık çalışanları ve öğretmenlere

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova da ağustos sonunda sağlık çalışanlarının aşılanmaya başlanmasını umduklarını ifade etti.  Sağlık Bakanı Mihail Muraşko ise aşılamanın ilk olarak sağlık çalışanları ve öğretmenlere yapılmasını teklif etti:

“Aşının sivil anlamda uygulanmasına aşamalı olarak başlanacak. Öncelikle işleri enfekte kişilerle bağlantılı olanlara aşı yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bunlar sağlık çalışanları ve çocukların sağlığının bağlı olduğu öğretmenlerimiz.”

Muraşko, aşının Gamaley Enstitüsü ve Binnopharm şirketinde üretimine başlanacağını belirterek, çok sayıda ülkenin aşıyla ilgilendiğini, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’nun (RDIF) aşının yurtdışında üretim ve tanıtımı için yatırım yaptığını ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre COVID-19’a karşı Türkiye’nin de aralarında olduğu 10’dan fazla ülkede toplam 165 aşı çalışması devam ediyor. 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.