İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

RTÜK’ten üç kanala para cezası: Albayrak ve Taşkesenlioğlu’nu küçük düşürmüşler

0

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Sedat Peker’in Serhat Albayrak ve AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu‘yla ilgili iddialarının tartışıldığı Halk TV’ye iki, Tele 1’e iki, KRT’ye de bir para cezası verdi. Üç kanala verilen yüzde üç para cezası kararının gerekçesi ise, iddiaları televizyonda tartışarak Albayrak ve Taşkesenlioğlu’nun “küçük düşürülmesi” olarak gösterildi.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı:

“RTÜK Albayrak ve Taşkesenlioğlu’nun avukatlığına soyundu. Sedat Peker’in Serhat Albayrak ve AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na ilişkin iddialarının tartışıldığı programlar nedeniyle Halk TV’ye 2, Tele 1’e 2, KRT’ye de 1 ceza verdi. Gerekçe küçük düşürülmüşler!

RTÜK’ün Halk TV, Tele 1 ve KRT’ye oy çokluğuyla verdiği % 3 para cezası kararının dayandırıldığı gerekçe Sedat Peker’in iddialarını televizyonda tartışarak Serhat Albayrak ve Zehra Taşkesenlioğlu’nun “küçük düşürülmesi”! Güler misin ağlar mısın!

RTÜK’ün savundukları bitmedi. “İzmir’in kurtuluşunda tek kurşun atmadık” diyen İsmail Kahraman da korunup kollanan şahıslardan. Nihat Sırdar’ın programında bu sözleri eleştirip Cuma Hutbesinde Atatürk’e  yer verilmemesine tepki nedeniyle de Kafa Radyo’ya % 3 idari para cezası.

Haklarında iddialar ithamlar bulunanlarla ilgili her zaman aklanma olanağı mevcutken ve iddiaları araştırması gereken yargıyken RTÜK’ün harekete geçmesi hayli manidar! Zehra Taşkesenlioğlu’nun polis koruma sayısı arttırılmıştı üstüne bir de RTÜK koruması geldi!”

Kafa Radyo ve Sputnik’e de ceza

RTÜK son yapılan toplantısında, Kafa Radyo’da yayınlanan “Nihat’la Muhabbet” programında, Nihat Sırdar’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 9 Eylül Cuma hutbesiyle ilgili sözlerinin “eleştiri sınırlarının ötesinde hakaret içeren beyanlar” olduğuna karar verdi. RTÜK, Kafa Radyo’ya para cezası uyguladı.

Radyo Sputnik’in “Ali Çağatay İle Seyir Hali” programında Milletvekili Garo Paylan’a yönelik suikast girişimi iddiaları konuşulurken sarf edilen sözlerin de “Türkiye Cumhuriyeti Devletini zan altında bıraktığı” gerekçesiyle radyoya para cezası kararı verildi.

You may also like

Comments

Comments are closed.