İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

RTÜK’ten Halk TV’ye beş kez program durdurma ve para cezası

0

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Halk TV hakkındaki iki farklı izleme raporunu gündemine aldığı haftalık değerlendirme toplantısında, dün gözaltına alınıp ifadesinin ardından serbest bırakılan gazeteci Ayşenur Arslan’ın sözlerini “yayıncılık ilkelerine aykırı” buldu.

Arslan, Halk TV’deki programında Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin olarak “Belki o kişi üzerine bomba olduğunu bilmiyordu. Gelip hiçbir şey yapamadan ölünmez. Bana sorarsanız her şeye aykırı, durup dururken kendini patlatmış. Ankara’da bir arabayı açıp düz kontakla çalıştırmak yerine neden Kayseri’de birini öldürerek ‘Ben geliyorum heeey. Bombalar sırtımızda tabanca belimizde nedir yani…” demişti.

RTÜK, bu sözlerin, 6112 sayılı Kanun’da yer alan “Yayıncılık hizmetleri, …Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunamaz” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle Halk TV’ye de üst sınırdan para cezası müeyyidesi ve beş kez program durdurma yaptırımı uyguladı.

Ezel Akay’ın Altın Portakal yorumu da gerekçe oldu

RTÜK, Halk TV’nin “Haber Masası” programına ilişkin hazırlanan uzman raporunu da karara bağladı. Programın konuğu olan oyuncu Ezel Akay‘ın , Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Kanun Hükmü‘ belgeseli gerekçesiyle 60. Altın Portakal Film Festivali’nden desteğini çekmesi hakkında yaptığı değerlendirmeler de ‘yasa ihlali’ olarak değerlendirildi.

Akay, “…bu ülke çok uzun yıllardır düşünce sahibi yazarlarını, gazetecilerini öldürmüş, işkence etmiş, mahkûm etmiş bir geleneğe sahip. Bu geleneğin tamamen ortadan kalkması, başkasının hayatına kastetmeyen bütün düşüncelerin özgürce söylenebilmesi gerekir. Ben bunu talep ediyorum”  demişti.

Üst Kurul, Akay’ın değerlendirmelerini “dayanaktan yoksun olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini suçlayıcı ve töhmet altında bırakıcı ifadelerinin Yasa’da geçen yayıncılık ilkelerini ihlal ettiği”ne karar verdi.

CHP’li üyeler: RTÜK’ün görevi rafa kalktı

RTÜK’ün CHP’li  üyeleri İlhan Taşçı ve Tuncay Keser ise kararlara karşı çıktı. Keser yaptığı açıklamada,  RTÜK kanunla yükümlü kılındığı ‘ifade ve haber alma özgürlüğünün sağlanması’ görevini rafa kaldırdığını bir kez daha tescilledi. Kararlara İlhan Taşçı ile birlikte karşı oy kullandık” dedi.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.